Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dar alanda kısa paslaşma barışla 'gol' olacak

Giriş Tarihi: 30.12.2014
Dar alanda kısa paslaşma barışla 'gol' olacak
Sektör zenginliğiyle bilinen Adana ekonomisi, su ürünleri ve hayvansal mamullerde üretim ve ihracat artışıyla yeni bir alanda daha yükselişe geçti. 2010'daki hamlenin ardından geçen yıl Adana'da ihracatını 340 milyon liraya çıkaran sektörün tek sorunu, çevre ülkelerin iç savaş ve kargaşa yaşaması. Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçılar Birliği Başkanı Ali Can Yamanyılmaz durumlarını "Dar alanda kısa paslaşma yapıyoruz. Ortalık durulunca gol atacağız" diye özetliyor.

SEKTÖRÜN AVANTAJI

Yamanyılmaz, "Adana'da 26 alabalık, 1 Mersin balığı tesisi var. Ayrıca 3 dalyanda balık üretimi yapılıyor. Öte yandan balık ve su ürünleri işleyen 6 tesisle 8 beyaz et kesimhanesi faaliyet gösteriyor. Geçen yıl 340 milyon liralık ihracat yaptık. 2014'ü 400 milyon lirayla kapatmayı düşünüyoruz. İç pazara yapılan satışla birlikte sektörümüzde Adana'nın yıllık cirosu 1,5 milyar lirayı aşıyor" dedi. Ali Can Yamanyılmaz, sektörde faaliyet gösteren Adanalı firmaların tavuk, balık, kırmızı et, bağırsak, bal, yumurta, süt ve süt ürünleri gibi temel gıdaları ihraç ettiğini, ağırlık Ortadoğu olmak üzere 90'dan fazla ülkeye ürün gönderildiğini belirtti.

ABD ve BREZİLYA
Özellikle Suriye ve Irak'taki kargaşadan dolayı son dönemde büyük darbe yediklerini kaydeden Yamanyılmaz "Suriye, Ürdün ve Lübnan'a yılda 30 bin ton ihracat yapıyorduk. Şimdi gönderemiyoruz. Rusya'nın durumu da bu ülkeye ihracatı düşürdü. Öte yandan ABD ve Brezilya'dan gelen ucuz ürünler, Irak, Suudi Arabistan ve Azerbaycan'da elimizi bağlıyor" diye konuştu. Sa-Su Su ve Tarım Ürünleri Ltd'nin Yönetim Kurulu Başkanı olan Ali Can Yamanyılmaz, kendi firması hakkında bilgi verirken 14 yıldır faaliyette olduklarını, ton balığı konservesi ve balık filetoları ürettiklerini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dar alanda kısa paslaşma barışla 'gol' olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN