Gaziantep 11 kat büyüdü

Başbakan Davutoğlu, Gaziantep'in Kurtuluş Savaşı'nda olduğu gibi bugün de Türkiye'ye örnek teşkil ettiğini söyledi

Giriş Tarihi: 30.12.2014
Gaziantep 11 kat büyüdü
Partisinin 5'inci Olağan İl Kongresi ve çeşitli etkinliklere katılmak için Gaziantep'e gelen Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Gaziantep'i övgüye boğdu. Türkiye'nin son yıllarda ihracatta büyük bir ivme kazandığını ve 3-4 kat büyüdüğünü, Gaziantep'in ise 11 kat büyüdüğünü söyleyen Davutoğlu, "Gaziantep çözüm süreci için de büyük bir örnek teşkil ediyor. Burada Türk, Kürt, Alevi-Sünni herkes kardeşçe yaşıyor. Şimdi ise Suriyeli kardeşlerimiz için Ensar görevi üstlendi" dedi.

BÜTÜNLÜK İÇİNDE YAŞIYORLAR

Başbakan Davutoğlu ilk olarak partisinin 5'inci Olağan Genel Kurulu'na katıldı. Eyüp Özkeçeci'nin tek aday olduğu, "Başbakan Ahmet, Ecdadına Rahmet" ve "Zaman Tükendi Okyanus da Sızıntı Yaptı, Yeri Ağam" yazılı afişlerin asılı olduğu Şahinbey Spor Salonu'na giren Davutoğlu, konuşmasında ülkenin ve Gaziantep'in AK Parti iktidarında hızla büyüdüğüne dikkat çekti. Davutoğlu, "Gaziantep çözüm süreci için hedeflediğimizin en güzel örneğidir. Kürt-Türk, Arap bir bütünlük içinde yaşıyorlar. Bütün zorlukları aştılar. Gaziantep'in izzeti ve onuru nasıl 93 yıl önce korunmuşsa, bugün de AK Parti kadroları korumaya devam edecek" dedi.

HER ŞEYİ HAK EDİYOR
Gaziantep ve bölge illeri için önemli bir yatırımdan bahseden Davutoğlu, "'İnşallah Amanos tüneli en kısa zamanda tamamlanacak' dedim. Bu tünelle inşallah Gaziantep ve GAP bölgesi İskenderun limanına bağlanacak. Aradaki mesafe 90 kilometre daha kısalacak. Bir taraftan Gaziantep'i İskenderun'a bağlarken bir taraftan da hızlı trenle Konya Gaziantep'e bağlanacak. Konya'dan Habur'a kadar hızlı trenle bağlantı kurulduğunda Gaziantep Irak'tan İç Anadolu ve Avrupa'ya bağlanan çok büyük bir ekonomi, sanayi, ilim ve irfan merkezi olacak. Gaziantep her şeyi hak ediyor" dedi. Gaziantep Sanayi Odası'nın (GSO) "Gaziantep'in Yıldızları" ödül törenine de katılan Başbakan Davutoğlu'na Başkan Adil Konukoğlu ve diğer yöneticiler tarafından odanın 25'inci yıl madalyonu ile çeşitli hediyeler verildi.

HKÜ'DEN BAŞBAKAN'A ANLAMLI HEDİYE
Başbakan Davutoğlu, Gaziantep'te Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nde (HKÜ) düzenlenen "Öğretmen Akademisi ve Eğitimde Yeni Yaklaşımlar" konulu sempozyuma katıldı. HKÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Orhan Cemal Kalyoncu, Başbakan Davutoğlu'na III. Selim dönemine ait bir "Emir-i Şerif"in yazılı olduğu orijinal bir tablo hediye etti. HKÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Orhan Cemal Kalyoncu'ya teşekkür eden Başbakan Davutoğlu, tablonun bir müzede sergileneceğini söyledi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, üniversitedeki konuşmasında Gaziantep'in artık üniversiteleriyle anıldığını belirterek, "Hasan Kalyoncu burada bir üniversite kurmak istedi ama ömrü vefa etmedi. Vefatından kısa bir süre sonra ailesi bir yandan acılarını yaşarken bir yandan bu üniversitenin temelini attılar. Bu önemli bir şey, bu hızlı iş, Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nin 6 yıl içinde bu kadar mesafe almasının da ahlaki ve manevi temelini oluşturmuştur anlaşılan" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantep 11 kat büyüdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN