Körfez bölgesi için 2016 altın yılı olacak

Günay Metal Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Günaydın, 2016'da İskenderun Körfezi ve çevresinde patlama olacağı görüşünde

Giriş Tarihi: 30.12.2014
Körfez bölgesi için 2016 altın yılı olacak
Demir-çelik sektöründe faaliyet gösteren Günay Metal San. Nak. Tic. LTD. Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Günaydın, dünyadaki olumsuzluklar nedeniyle 2015'ten umutsuz ama 2016 için 'Altın yıl olacak' diyor. Günaydın, "Rusya'da rublenin devalüe edilmesi, 2015'te dünyayı karıştıracak. Ama 2016'da, Suriye ve Irak'ta ortalık durulunca, buralar (İskenderun Körfezi) altın yılını yaşayacak. Her şey çok farklı olacak" dedi.

ORTADOĞU'NUN KALBİ
İskenderun Körfezi bölgesinin 2016'dan itibaren enerji, tersane ve rafineri yatırımlarına ev sahipliği yapmaya başlayacağını kaydeden Süleyman Günaydın, "Hassa-Dörtyol tünelinin yapılmasıyla, Gaziantep-İskenderun arası 45 dakikaya inecek. Çelik sektöründe bu bölge Ortadoğu'nun kalbi olacak" diye konuştu. Sektör temsilcisi firmaların zorlu bir dönem geçirmelerine rağmen direndiklerini kaydeden Günaydın, "Bu bölgenin demir-çelikteki teknoloji ve işgücü birikimi çok yüksek. Şartlar iyileştiğinde, İskenderun Körfezi çevresindeki firmalar atılıma geçecek" diye konuştu.

SEKTÖRDE PAZAR DARALIYOR
Günay Metal olarak babasının 1986'da demir ticaretine başlamasıyla sektöre adım attıklarını anlatan Süleyman Günaydın şunları söyledi: "Ben üniversiteyi bitirince 1993'te şirketin başına geçtim. 2012'de üretime geçtik. Haddehane kiraladık. Ticaret de devam ediyor. Şu anda inşaat demiri üretiyoruz. Tesiste yaklaşık 120 kişi çalışıyor. Günlük üretim kapasitemiz bin 500 ton. Sektörümüz dünya genelinde sıkıntılı. Hurda fiyatları yüksek. Maliyetlerin düşük olduğu Çin'de kütüğün tonu 390 dolar, Türkiye'de 470 dolar. Diğer taraftan Irak'a, İran'a, Mısır'a demir satamıyoruz. Dünya genelinde de demir-çelik pazarı daralıyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Körfez bölgesi için 2016 altın yılı olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN