Yüreğir'e güneş bir başka doğuyor

30 yıldır kaderine terk edilen Yüreğir, Başkan Mahmut Çelikcan ile yeniden inşa ediliyor. Köhnemiş görüntüsünden arınmaya başlayan Yüreğir, yeni yatırımlarla modern bir görünüme kavuşuyor

Giriş Tarihi: 30.12.2014
Yüreğir'e güneş bir başka doğuyor
Adana'nın kanayan yarası olarak görülen ve yıllardır kaderine terk edilmiş izlenimi veren Yüreğir ilçesi, yaklaşık 6 yıldır yeni bir kimliğe büründü ve Mahmut Çelikcan'ın göreve gelmesiyle makus talihini yenmeye başladı. Başkan Çelikcan, ilk yerinde ve gerçek kentsel dönüşümden Karayolları standardındaki yollara, Kültür Evleri'nden bin kişilik devasa kültür merkezine, sosyal hizmetlerden önü açılan özel yatırımlara kadar sağlanan hizmetlerle ilçenin çehresini değiştirirken, Yüreğirli de hak ettiği değeri görüyor.

İŞADAMLARININ ÖNÜ AÇILDI
Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan'ın girişimi ile Yüreğir'e verilen imar yoğunluğuyla ilçe çok katlı konutlar, alışveriş merkezleri ve yeni iş merkezleri ile tanıştı. Yatırımcıların önünü açan Başkan Çelikcan, işadamlarının Yüreğir'e yatırım yapmasını sağladı. İlçe önemli şirketler ve büyük markalar için cazibe merkezi haline gelirken, yıllardır üvey evlat muamelesi gören Yüreğirli de nehrin karşısına geçmek zorunda kalmadan artık kendi ihtiyaçlarını kendi ilçesinde karşılamaya başladı.

KAMU YATIRIMLARI GELDİ

Yüreğir'in gelişmesi için kamu kurum ve kuruluşlarıyla yakın temas ve işbirliği içinde olan Başkan Mahmut Çelikcan, hükümetin desteğini de arkasına alarak kamu yatırımlarının da Yüreğir'e gelmesini sağladı. Bin 550 yataklı Şehir Hastanesi, Adalet Sarayı, Bölge İstinaf Mahkemesi, Yeni Devlet Hastanesi, Yeni Adana Numune ve Araştırma Hastanesi Yüreğir'i adeta bir metropol haline getirdi. Ayrıca Gençlik ve Spor Bakanlığı ile yapılan görüşmeler neticesinde olimpik ölçülerde kapalı yüzme havuzu ve 10 branşın yararlanacağı spor kompleksi ile 4 mahalleye dört futbol sahası yapımı kararlaştırıldı.

HERKESİN GÖZÜ BURADA
Seyhan, Çukurova ve Yüreğir arasında çok büyük gelişmişlik farkı olduğuna dikkat çeken Başkan Çelikcan, bu gelişmişlik farkını ortadan kaldıracak, yerinde gerçek kentsel dönüşüm projesini başlattıklarını söyledi. Bu projenin Yüreğir'e ayrı bir hareketlilik kazandırdığını belirten Çelikcan, "Kimse Yüreğir'e dönüp bakmazken başlattığımız çalışmalar neticesinde bütün yatırımcıların dikkati Yüreğir'e yöneldi. Birçok özel ve kamu yatırımı ilçemize geliyor. Bu yatırımlar ilçemizin gelişmesine olumlu katkı sağlıyor. Biz bütün yatırımcılara kanunlar ölçüsünde her türlü kolaylığı tanıyoruz. Yeter ki ilçemiz gelişsin, kalkınsın" dedi.

ENGELER KALKTI
Sosyal Belediyecilikte çığır açan Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan Yüreğir'de Engelli Koordinasyon Merkezi'ni hayata geçirerek Adana halkının hizmetine sundu. Yüreğir ve Adana'da yaşayan engelli vatandaşları sosyal hayata kazandırmak ve evden çıkmalarını sağlamak amacıyla Yavuzlar Mahallesi'nde Engelli Koordinasyon Merkezi hizmete açıldı. Ayrıca özel dizayn edilen 2 araç da engellilerin bu merkeze taşınması için tahsis edildi. Koordinasyon Merkezi'nde engelli vatandaşlarımıza yönelik sosyal aktivitelerin yanı sıra meslek kursları da düzenlenerek engelli vatandaşların da üretime katılmaları hedeflendi.

30 BİN KİŞİYE HİZMET VERİYOR
Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan'ın en önemli projelerinden biri olan Kültür Evleri hem çocukların hem de yetişkinlerin uğrak yeri olmaya devam ediyor. Şu anda faaliyette olan 11 adet kültür evinde 66 branşta verilen eğitimlerden her yıl ortalama 30 bin Adanalı yararlanıyor. Yeni açılan Kültür Evleri sayesinde çocuklar hem sokağın olumsuz koşullarından uzaklaşıp, eğitim ve öğretim görüyor, hem de meslek kurslarına katılarak meslek sahibi oluyor. Kültür Evleri 7'den 70'e herkesin faydalandığı birer eğitim yuvası haline dönüştü. Başkan Çelikcan, "Kültür Evleri'miz sayesinde birçok sosyal destek projesi ilçemizde uygulandı, halen de uygulanmaya devam ediyor" dedi.

İLK KENTSEL DÖNÜŞÜM
Başkan Çelikcan döneminde Adana'da ilk yerinde gerçek kentsel dönüşüm Yüreğir'de başladı. 324 konut yıkılırken yerine 786 konut ve 43 iş yeri yapılıyor. Kentsel dönüşüm çerçevesinde Kışla Mahallesi'ndeki binalar hızla yükseliyor. 10 bloğun kaba inşaatı bitti. 7 blok inşaatı da kısa sürede bitirilecek. Bunun yanı sıra Kışla 1-2-3'üncü etap, Karacaoğlan, Cumhuriyet, Başak, Yavuzlar, Serinevler ve Akıncılar mahallelerinde de kentsel dönüşüm çalışmaları devam ediyor.

YÜREĞİR'İN YENİ VİZYONU
6 yıla yaklaşan hizmet döneminde Yüreğir'de bulunan 60 adet parkı tamamen yenileyen Başkan Çelikcan, ayrıca Yüreğirliye büyük bir park armağan etti. Yüreğir'in en büyük parkı 'Kültür Park' Köprülü Mahallesi'nde hizmete açıldı. 30 bin metrekare alanda inşa edilen park içerisinde 3 adet kır kahvesi, anfi tiyatro, seyir terası, uluslararası standartlarda 2 adet tenis kortu, su oyunları, süs havuzları, pergolalar, engelli oyun gurupları, çocuk oyun gurupları, fitness alanı, satranç alanı, tartan kaplama yürüyüş parkurunu barındırıyor.

YÜREĞİR KÜLTÜR MERKEZİ MUCİZE GİBİ
Adana'da sosyal ve kültürel açıdan önemli bir eksikliği giderecek bin kişilik Yüreğir Kültür Merkezi Selçuklu-Osmanlı mimarisinden esinlenerek inşa edildi. Çevre peyzajı, otoparkı, fuayesi ve mimarisiyle Adana'ya değer katan bir eser olan Yüreğir Kültür Merkezi bin kişilik konferans salonu ve 2 adet 200 kişilik çok amaçlı salondan oluşuyor. Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Yüreğir Kültür Merkezi'nin Adana'da sosyal ve kültürel açıdan önemli bir eksikliği gidereceğini belirtti. Kültür Merkezi'nde yapılacak sosyal ve kültürel etkinlikler sayesinde Yüreğir sosyal ve kültürel etkinliklerle de anılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüreğir'e güneş bir başka doğuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN