Çukurova'da kıyağa devam

Arıkan döneminde çarşı alanı olarak Selahattin Çolak'a satıldıktan sonra imar değişikliği yapılan bölgede inşaat hızla yükseliyor. Çukurova Belediyesi'nin kıyağı da devam ediyor

Giriş Tarihi: 31.12.2014
Çukurova'da kıyağa devam
Çukurova Belediyesi'nde Yıldıray Arıkan'ın başkanlığı döneminde başlayan Selahattin Çolak sevgisi, CHP'li Soner Çetin döneminde de sürüyor. Dr. Ahmet Sadık Bulvarı ile Çoban Yurtçu Bulvarı'nın kesiştiği noktada 'kamuya ait çarşı alanı' olarak gösterilen 15 bin 363 metrekarelik yer Arıkan döneminde Çolak'a satıldıktan sonra ticaret alanına dönüştürüldü. Daha sonra Merkezi İş Alanı (MİA) olarak değiştirildi. Son olarak yasalar hiçe sayıldı, inşaatı süren yer 'karma alan' yapıldı. Böylece Arıkan döneminde başlayan 'kıyak geçme' duygusu Çetin dönemine de taşındı.

HERŞEY RANT İÇİN

Alınan kararlarla adeta bir "kıyak" manzumesine dönüşen olaylar zinciri Yıldıray Arıkan'ın başkanlık yaptığı 3 Ekim 2010'da başladı. İmar planına 'Kamuya ait çarşı alanı' olarak işlenen alan rant uğruna Selahattin Çolak'a satıldıktan sonra Çukurova Belediye Meclisi'nin 3 Ekim 2010 tarih ve 49 sayılı kararı ile ticaret alanı olarak değiştirildi. Çarşı alanının özel bir kişiye satıldıktan sonra imar değişikliğine gidilmesi tepkiyle karşılanmış, tartışmalara yol açmış ve konu yargıya taşınmıştı.

ELELE VERDİLER

Mahkemenin yapılan itirazı haklı bulup kararı iptal etmesi üzerine Büyükşehir Belediye Meclisi, 15 Ağustos 2012 tarih ve 133 sayılı kararı ile 1/5000 ölçekli nazım imar planında değişikliğe gitti. Gerekli düzenlemeyi yapan Büyükşehir Belediye Meclisi, 16 Ağustos 2013 tarih ve 214 sayılı kararı ile TAKS-0.40 (Taban Alanı Katsayısı), KAKS- 0.60 (Kat Alanı Kat Sayısı) oranlarını da 0.60 ve 1.60 olarak belirleyip Ticaret Alanı'nı da MİA olarak değiştirdi.

YASAYa UYULMADI

Selahattin Çolak'a satılan yerde inşaat hızla yükselirken, Çukurova Belediye Meclisi, yasaları göz ardı ederek ilginç bir karara imza attı. Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliği'nin 21'inci Maddesi'nde "Nazım ve uygulama imar planları gerekli görülmesi halinde eş zamanlı olarak hazırlanabilir. Nazım İmar Planı kesinleşmeden uygulama imar planı onaylanamaz" denilmesine karşın, Nazım İmar Planı'nda MİA olarak görülen bölgeyi 'karma alan' olarak değiştirdi.

GÖZLER ŞİMDİ BÜYÜKŞEHİR'DE
Çukurova Belediyesi'nin inşaatı yükselen alan için, İdare Mahkemesi'nde açılan dava üzerine bu değişikliğe gittiği öne sürülürken, yasaya aykırı şekilde alınan bu kararın idare mahkemesinden döneceği bekleniyor. Büyükşehir Belediyesi, söz konusu alan için "1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı'nda Merkezi İş Alanı, otopark alanı ve yeşil alan kullanım kararları içersinde yer almaktadır" şeklinde açıklama yaptı. Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Çukurova Belediyesi'nin rant kıyağına nasıl bir tavır sergileyeceği de merakla bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çukurova'da kıyağa devam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN