Adana öncü olmak istiyor

Cumhuriyetin ilk yıllarından 90'lı yıllara kadar gerek ekonomide gerekse kültür sanatta öncü şehir olan Adana, tüm dinamikleriyle eski günlerine dönmenin hesaplarını yapıyor

Giriş Tarihi: 1.1.2015
Adana öncü olmak istiyor

Tarım, ekonomi ve kültür sanatta uzun yıllar boyunca lokomotif olmuş, Cumhuriyetin ilk yıllarından 1990'lara kadar öncü şehir olarak ülkeye yön vermiş olan Adana, Marmara bölgesinin hızlı gelişmesi karşısına kaybettiği unvanını geri almak istiyor. Adana bugün tüm dinamikleriyle eski günlerine dönme hesabı yaparken Vali Mustafa Büyük bir ayrıntıya dikkat çekiyor: Artık tek bir şehir olarak değil, Çukurova'nın merkezinde, komşularıyla birlikte alternatif bölge olma mücadelesi veriyoruz.

ZENGİNLİK FİLMLERDE KALDI

1935'li yıllarda şehirleşmeye başlayan verimli tarım topraklarına ek olarak 1970'li yıllardan sonra sanayide ülkenin öncü kenti olan Adana, 90'lardan sonra ekonominin ağırlık merkezinin Marmara Bölgesi'ne kaymasıyla ikinci plana düştü. Yatırımlar birbiri arından şehirden çekilince eski şaşaalı günler geride kaldı. Yeşilçam'ın oyuncu fabrikası sayılan Çukurova'nın başkenti, artık sadece dizilerde, filmlerde pamuk tarlalarında çalışan ırgatlar ya da toprak sahibi zengin ağalarla anılır oldu.

"KOMŞULARI DA KATMALIYIZ"
Son birkaç yıldır şehir üzerindeki ölü toprağını atmak için kıpırdanmaya başladı. Hükümetin önemli destekler verdiğini söyleyen Vali Mustafa Büyük, "Biz Adana'nın yeniden öncü olmasını, ekonominin merkezi haline gelmesini, komşu şehirlerle beraber kalkınmasını arzu ediyoruz. Elde edeceğimiz bir şey varsa bunu bir bütün olarak başarabiliriz. Mersin, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Hatay el birliği yapıp bölgeyi Marmara'nın alternatifi haline getirme mücadelesi vermeli" dedi.

TÜM DİNAMİKLER KULLANILMALI
Şehir yapısının da bu kalkınma hamlesine destek vermesi gerektiğinin altını çizen Vali Büyük, "Tüm dinamikleriyle; meslek kuruluşları, yerel yönetimler, özel sektör, üniversiteler bir olup bu şehirde gelecek beklentisini ve olumlu algıyı yerleştirmemiz lazım. Sadece şehir için değil, bölge için. Fabrika kurmak yetmiyor mesela. Algı çalışması da yapmalıyız. Turizmin tüm unsurlarını harekete geçirip, Adana'ya 'güvenli şehir' imajı kazandırırsak, turizmde ve ekonomide 1 numara olabiliriz" diye konuştu.

CEYHAN ENERJİ ÜSSÜ

Ceyhan merkezli ciddi yatırım projeleri olduğunu vurgulayan Vali Mustafa Büyük, Adana'yı ayağa kaldıracak girişimleri şöyle özetledi: Ceyhan'ın bir enerji ihtisas bölgesi olarak geliştirilmesi, serbest bölge, enerji bölgesi ve özel ve devlet limanlarıyla bir cazibe merkezi haline getirilmesi hedefimiz. Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu'nun son ziyaretinde kendilerine sunduğumuz konulardan biri bu. Başbakan, hızlı bir şekilde kamulaştırma yapılıp yatırımların önünün açılması noktasında talimat verdi. Ekonomik kalkınmanın Ceyhan'la sınırlı kalmadığını ifade eden Mustafa Büyük, "Gerek OSB'de, gerekse diğer yatırımlarla ciddi bir trend yakaladık. Bunların sorunsuz ilerlemesi için uygun zemin gerekir; güvenli şehir algısı. Valilik olarak sosyal meselelerde de problemlerimizi çözmeye yönelik ciddi çalışmalarımız var. İnsanların ister yatırım yapmak için olsun, isterse kültür/sanat, turizm ya da ziyaret seyahati olsun, aradıkları ilk şart kendini güvende hissetmektir. Bunu sağlayacağız" dedi.

SAĞLIK TURİZMİ

Adana Valisi Mustafa Büyük, devlet eliyle de önemli yatırımların yapıldığını anlatarak, şunları söyledi: 1550 yataklı şehir hastanesi inşaatı başladı. Çok önemli bir yatırım. Sağlık turizmi açısından da Adana'yı önemli bir noktaya taşıyacak. Hastane kapasitelerimiz yüksek olmasına rağmen nitelikli yatak oranımız yeterli değil. Yüzde 40'lardayız. Yurt dışından gelen çok hasta var. Neredeyse turistik gezi için gelenler kadar tedavi amaçlı gelen insanlar var. Nitelikli yatak sayısını artırıp bu kitleyi korumamız gerekiyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana öncü olmak istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN