Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güneydoğu'nun ihracat şampiyonu Gaziantep

Giriş Tarihi: 3.1.2015
Güneydoğu'nun ihracat şampiyonu Gaziantep
Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden yapılan ihracat 2014 yılında yüzde 3,7 oranında düşerken bölgenin ihracat lokomotifi Gaziantep ise komşu ülkelerdeki sorunlara rağmen ihracatını yüzde 2,5 arttırdı. Bölgeden gerçekleştirilen 9 milyar 186 milyon dolarlık ihracatın 6 milyar 641 milyon dolarını Gaziantep gerçekleştirdi. GAİB (Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri) Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz 2014 yılında 9 milyar 816 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmelerine rağmen 2013 yılının rakamlarına ulaşamadıklarını söyledi.

ORTADOĞU İLK SIRADA

Ortadoğu pazarının önemli bir pazar olduğuna da dikkat çeken Başkan Çıkmaz 2014 yılında 188 ülkeye ihracat gerçekleştirildiğini belirterek, "Bölgemiz ihracatında Ortadoğu ülkeleri yüzde 60, AB ülkeleri yüzde 16, Afrika ülkeleri ise yüzde 8,8 pay sahibi. Üyelerimiz en çok Irak, Suriye, Suudi Arabistan, ABD, İtalya, İran, Almanya, İngiltere, Libya ve Belçika'ya ürün satıyor" diye konuştu.

OLUMSUZLUĞA RAĞMEN

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Adil Konukoğlu ise, Gaziantep'ten 2014 yılında toplam 6 milyar 641 milyon 306 bin dolarlık ihracat yapıldığını belirterek, "Gaziantep'in ihracatı, bir önceki yıla göre yüzde 2,5 oranında arttı. Bölgesel pazarlarda talep düşüşünün yaşandığı bir yıl geçirdik. Özellikle çevre ve komşu ülkelerdeki sorunlar ihracatımızı olumsuz etkiledi" dedi.

İHRACAT YÜKSELİYOR
Konukoğlu, "En büyük ihracat pazarlarımız arasında yer alan ülkelerde sorunlar yaşanmasıydı, Gaziantep yılsonunda ihracat hedefini rahatlıkla aşabilirdi. Gaziantep'in ekonomik gücüne ve girişimci ruhuna inanıyoruz. Yeni yılda ihracat çıtasını daha da yükseltecektir. Çünkü 25 yılda Türkiye ihracatı 13 kat artarken, Gaziantep ihracatı 56 kat artış gösterdi" diye konuştu.

TOPARLANMA OLDU
Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Eyüp Bartık da, ihracatın yılın sonuna doğru toparlandığına dikkati çekerek, "2014 için 7 milyar 200 milyon dolarlık hedefe yaklaştık, yıl içinde yaşanan bazı olumsuzluklar olmasaydı hedefimizi çok rahat aşardık. Çevre ülkelerdeki belirsizlik ihracatımızı belli dönemlerde etkiledi. Son çeyrekte toparlanan satışlar bir nebze yüzümüzü güldürdü" dedi. Mehmet BONCUK
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güneydoğu'nun ihracat şampiyonu Gaziantep
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN