Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarım dünyası 'Tango'yla tanıştı

Giriş Tarihi: 4.1.2015
Tarım dünyası 'Tango'yla tanıştı
Çekirdeksiz, dayanıklı ve lezzetli oluşu nedeniyle narenciye sektörünün yeni yıldızı olmaya aday, patentli narenciye çeşidi Tango mandalina, Adana'da çiftçilere tanıtıldı. Tango mandalinanın, geç hasat edilmesi, ekim alanlarının sınırlı tutulması ve dünya genelinde talep görmesi nedeniyle "Dalda kalmama garantisi" taşıdığı bu yüzden narenciye üreticisinin gözdesi olacağı belirtildi.

İSPANYOLLAR ANLATTI
Eurosemillas SA & Future Fruit Türkiye ortaklığıyla ülkemize getirilen UCR patentli narenciye çeşidi Tango mandalinanın tanıtımı için Adana Çiftçiler Birliği'nce Sheraton Otel'de bir toplantı düzenlendi. Toplantıda, İspanyol Eurosemillas şirketinin uluslararası narenciye programı başkanı Jose Pellicer (Pepe) ve California Botanik ve Bitki Bilimleri Üniversitesi'nden Timothy Williams, Tango mandalina ile ilgili bilgi verdi.

ÇOK ÇABUK BÜYÜYOR
Tango çeşidi mandalinanın çekirdeksiz olduğunu ve çok çekirdekli çeşitlerin yanında dikimi yapıldığında bile çekirdeklenmediği dile getiren Timothy Williams "Tango, ağırlığı 90 gram ve büyümesi çok hızlı olan bir mandalina çeşidi. 7 yaşına kadar budamayı bırakmazsanız ağaç başına 120 kg meyve verebiliyor. Bunu dönüme vurduğunuzda 5.5 ton mandalina yapıyor. Bu da çok ciddi bir rakam. Tango mandalinasının ağacı yaşlansa bile genetik özelliklerini kaybetmez" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarım dünyası 'Tango'yla tanıştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN