Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vergi hırsızları 120 kişiyi işsiz bıraktı

Bazı demir-çelik firmalarının vergi kaçırıp haksız rekabet yapması, Hatay'ın Payas ilçesinde 120 kişinin çalıştığı bir tesisin kapanmasına neden oldu

Giriş Tarihi: 8.1.2015
Vergi hırsızları 120 kişiyi işsiz bıraktı
Hatay'ın Payas ilçesinde yaklaşık 5 yıl boyunca vergi kaçırarak piyasaya ucuz demir veren, ancak SABAH Güney'in yayınları üzerine köşeye sıkışınca Osmaniye'de aynı yöntemi uygulamaya başlayan firmaların haksız rekabeti yüzünden 120 kişinin çalıştığı Günay Metal LTD tesisleri kapandı. Payas OSB'de 1,5 yıldır faaliyet gösteren firmada çalışırken işsiz kalan işçiler, "Vergi hırsızlığı yaparak piyasanın altında fiyatla çalışanların haksız rekabetine firmamız daha fazla dayanamadı. 120 kişi ortada kaldık. Başka firmaların da aynı nedenle kapanacağı konuşuluyor" dedi.

SAADET ZİNCİRİ GİBİ

SABAH Güney'in gündeme getirdiği vergi hırsızları haberinde Hatay'ın Payas ilçesinde 2009'dan bu yana devletin milyarlarca liralık vergi kaybına uğratıldığı belirtilmişti. Sektör temsilcilerinin verdiği bilgiye göre aralarında büyük markaların da olduğu en az 5 firma, 0 vergiyle aldıkları hurda demiri faturasız olarak, faturalı değerinin altında fiyatlarla satıyordu. Sayılarının 15'i bulduğu belirtilen alıcı firmalar ise kurdurdukları 100'ü aşkın paravan şirketten, demirin tutarı kadar yüzde 18 KDV'li fatura kestiriyordu. Bu şirketler de kendi aralarında demir alışverişi yapmış gibi birbirine fatura kesiyordu. Saadet zincirinin en altındaki firmalar ise herhangi bir yerden fatura almıyordu.

TEZGAH OSMANİYE'YE TAŞINDI

Vurgun düzeni çok sayıda şirketten oluştuğu ve karmaşık ilişkiler kurulduğu için denetimlerde müfettişler ya durumu fark edemiyor ya da en altta bulunan ve çoğunun sahibine de ulaşılamayan tabela firmalar nedeniyle sonuç elde edilemiyordu. 5 yılda yaklaşık 3 milyar liralık vergi kaybının yaşandığı vurgunu duyuran haberimiz üzerine Hatay Vergi Dairesi, Payas Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) ekipler görevlendirmeye başladı. Vergi denetimleri artınca eskisi gibi rahat davranamayan vergi hırsızları çözüm olarak, denetim yapılmayan Osmaniye OSB'deki bazı firmalar üzerinden aynı tezgahı kurdu. Osmaniye OSB'de gece 24'den sonra OSB dışındaki bazı depolara faturasız mallar sevk edildiği" iddia edildi. Denetimsizliği fırsat bilen vergi hırsızları, bu kez Osmaniye'de devleti zarara uğratmaya ve işini dürüst yapanları haksız rekabetle mağdur etmeyi sürdürmeye başladı.

İŞÇİLER İSYAN EDİYOR
Vergi vurgununun devam etmesi, Payas OSB'de bütün satışlarını faturalı olarak yapan Günay Metal LTD'yi 30 milyon liralık yatırıma sahip tesislerini kapatmak zorunda bıraktı. Firmanın, kiralık olan ve bu yıl sonuna kadar kontratı devam eden tesiste üretimi tamamen durdurması üzerine 120 kişi işsiz kaldı. Vergi hırsızlarının kurbanı olan işçiler, "Vurgunu, artık Osmaniye'de A.U. ve F.Ç.'ye ait firmaların sürdürdüğünü öğrendik. Bunlar gibiler yüzünden, çalıştığımız şirket dayanamadı. Şimdi evlerimize nasıl ekmek götüreceğiz. Başka fabrikalarda da işe giremiyoruz. Çoğu kötü durumda. Hatta birkaç firmanın daha vergi hırsızlarına yenik düştüğünü ve üretimi durdurmaya hazırlandığını öğrendik" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vergi hırsızları 120 kişiyi işsiz bıraktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN