Narenciyeyi 'don' vurdu

Ortadoğu'daki karışıklıklar ve Rusya'daki devalüasyon yüzünden ürünün yarısını bile satamayan Çukurova narenciyecisinin dalında kalan ürünü de dondan zarar gördü

Giriş Tarihi: 11.1.2015
Narenciyeyi 'don' vurdu
Bu sezon hem Suriye ve Irak'taki karışıklıklar, hem de birkaç aydır Rusya'daki devalüasyon nedeniyle en büyük ihracat pazarlarını büyük ölçüde kaybeden Adana, Mersin ve Hataylı narenciyecilere, üçüncü darbeyi 'don' vurdu. Son günlerde sıfırın altına düşen soğuk hava yüzünden yaşanan don olayı, her üç ilde de narenciyeye zarar verdi. Adana'da, dalında müşteri bekleyen narenciye, don yüzünden hasar gördü. Mersin'in Erdemli ilçesinde de üreticiler bahçelerde lastik yakarak narenciyeyi kurtarmak istedi ama zarar oluşmasını engelleyemedi.

SORUNLAR ÜST ÜSTE GELDİ

Bölge narenciye üreticisi son 3 yıldır Suriye'ye ve bu ülke üzerinden daha güneydeki Ortadoğu ülkelerine ürün göndermekte zorlanıyordu. Hemen arkasından Kuzey Irak'ta da kargaşa başlayınca, geçmiş yıllarda sadece Adana'dan her gün yaklaşık 100 tır dolusu narenciye gönderilen Zaho kentine giden tır sayısı 20'ye düştü. Ortadoğu'nun ardından ikinci büyük sorun Rusya'da çıktı. Devalüasyon nedeniyle Ruble'nin değeri düşünce ihracatçı zarar etmeye başladı ve bu ülkeye ürün akışı büyük ölçüde durdu. İç pazarda da satışta zorlanan narenciye üreticisi, ürününün yaklaşık yarısını hasat edemedi. Narenciye çiftçisi dalındaki ürünü için son bir umutla, düşük fiyatla da olsa müşteri beklerken, bu hafta don olayıyla karşılaştı. Bazı bölgelerde -7 dereceyi gören soğuk havanın getirdiği don, narenciye bahçelerini vurdu. Özellikle Adana'da ciddi kayıplar yaşandı. Seyhan Ziraat Odası Başkanı Süleyman Girmen, "İhracat yapılan ülkelerdeki sorunlar nedeniyle bu sezon hasat ağır ilerliyordu. Bu yüzden, yaklaşık 750 bin ton narenciyenin 300 bin tonu dalında bekliyordu. Son birkaç gündür etkili olan don, bahçelere ciddi zarar verdi. Özellikle 9 Aralık gecesi yaşanan don etkili oldu. Zaten ihracattaki sıkıntı yüzünden çiftçi zor durumdaydı, don olayı da tuzu biberi oldu" diye konuştu. Girmen, soğuk havanın devam etmesi durumunda kaybın çok daha büyük olmasından korktuklarını kaydederek "Felaket olur" dedi.

ERDEMLİ DE ETKİLENDİ

Don, Mersin'in Erdemli ilçesinde de etkili oldu. Sebze üreticileri gibi narenciye çiftçi de donla mücadele etmek için çeşitli yöntemlere başvurdu. Meteoroloji yetkililerinin uyarısı üzerine seralarda sobalar kurulup tonlarca odun ve kömür yakılırken, narenciye bahçelerinde çiftçi lastik yakarak donla mücadele etmeye çalıştı. Sabaha kadar ürününü kurtarmaya çabalayan çiftçilerin emeklerine rağmen, Erdemli'de de narenciye ve sebzelerde don etkili oldu. Özellikle limonda ciddi zararlar yaşandı. Erdemlili narenciye üreticileri, zaten düşük fiyatla bile alıcı bulamayan ürünlerinin şimdi de dondan zarar gördüğünü, kara kara bu sezon borçlarını nasıl ödeyeceklerini düşündüklerini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Narenciyeyi 'don' vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN