Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ÇMO'dan hava kirliliği uyarısı

Giriş Tarihi: 12.1.2015
ÇMO'dan hava kirliliği uyarısı

Çevre Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Kenan Doğan, kış aylarında yoğun bir hava kirliliğine maruz kalındığını, vatandaşın sokakta nefes almakta zorlandığını söyledi

Adana'nın son yıllarda çevresel açıdan birçok olumsuzlukla karşı karşıya bırakıldığını belirten Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Adana Şube Başkanı Kenan Doğan, özellikle kış aylarında yoğun bir hava kirliliğine maruz kalındığını söyledi. Doğan, kenti yönetenlerin, izlemedenetleme yetkisine sahip kurum ve kuruluşların hem yaşanan çevresel sorunlar karşısında, hem de hava kirliliği konusunda gerekli hassasiyeti göstermeleri gerektiğini ifade etti.

HAVA KİRLİLİĞİ KABUS GİBİ

Hava kirliliğinin kış aylarında, Adana'nın üstüne bir kabus gibi çöktüğünü vurgulayan Şube Başkanı Doğan, "Özellikle sabah ve akşam saatlerinde sokağa çıkan insanların gözlerinde, boğazında yanma oluşmakta ve nefes almakta zorlanmaktadır. İzleme ve denetim yetkisine sahip kurum ve kuruluşlar anayasal hak olan 'Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir' ilkesini göz ardı etmemeli. Kendi binalarının da hava kirliliği yaratmasına izin vermemeli" diye konuştu.

YEŞİL ALAN ÖNLER
Başkan Doğan, oluşan hava kirliliğinin önlenmesi, temiz hava sirkülasyonunun sağlanması, iklim değerlerinin insan yaşamına daha uygun duruma getirilmesi, yeşil alanlar ile sağlanabildiğine dikkat çekerek, "Organik bütünlüğün ve kentsel ekosistemin insan konforuna yönelik iyileştirilmesinde de yeşil alanlar önemli bir etkendir. Adana'da yeşil alan miktarı ise olması gerekenin çok altındadır. Bu nedenle oluşan kirlilik canlı yaşamına olumsuz şekilde etki etmektedir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ÇMO'dan hava kirliliği uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN