Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hasan Kalyocu'dan teknolojik girişim

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) ile Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) arasında, teknoloji transferi için işbirliği protokolü imzalandı

Giriş Tarihi: 12.1.2015
Hasan Kalyocu'dan teknolojik girişim
Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) bünyesindeki buluş, fikir ve tekniklerin sanayi kesimine transfer edilmesi ve akademisyenler ile öğrencilerin girişimci olmaya yönlendirilmesi amacıyla kurulan Kalyoncu İnovasyon ve Teknoloji Transfer Ofisi (KALİTTO), yeni işbirlikleri ile etkinliğini artırıyor. Bu kapsamda Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) ve Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) teknoloji transfer ofisleri arasında, "Teknoloji Transferi, Bilimsel ve Teknolojik İşbirliği Protokolü" imzalandı.

MUTABAKATA VARILMIŞTI

YTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mesut Güner, Teknoloji Transfer Ofisi Koordinatörü Prof. Dr. Cengiz Kaya ve Yöneticisi Cem Duran, HKÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz'ı makamında ziyaret etti. HKÜ Rektörü Prof. Dr. Yılmaz, ziyareti nedeni ile Güner'e plaket takdim ederken, Güner de getirdiği hediyeyi verdi. Ardından YTÜ Teknoloji Transfer Ofisi Yöneticisi Cem Duran ile KALİTTO Koordinatörü Cengiz Helvacıkara tarafından daha önce mutabakata varılan protokol imzalandı.

SANAYİ POTANSİYELİ İÇİN

Protokol kapsamında, her iki üniversitenin; Ar-Ge projeleri ve teknoloji transferlerinde ortak çalışmalar yürütüp, nitelikli personeller yetiştirilmesi amaçlandığı belirtildi. TÜBİTAK tarafından sınırlı sayıda üniversiteye verilen Teknoloji Transfer Ofisleri (TTO) desteğini ilk etapta alan kurumlardan olan Yıldız TTO, Protokol çerçevesinde özellikle Kuluçka Merkezi ve Teknoloji Geliştirme Bölgesi yönetimi deneyimlerini HKÜ KALİTTO'ya aktaracak. Protokol, ayrıca akademisyenlerin sanayi işbirliği odaklı Ar-Ge projeleri ile Gaziantep'in sanayi potansiyelinin artırılmasına katkı sağlamalarını öngörüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hasan Kalyocu'dan teknolojik girişim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN