Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP'li Seyhan yasa tanımıyor

TCK'nın 184'üncü maddesine göre kaçak kondulara göz yumarak suç işleyen Seyhan Belediyesi, 'yasal işlem yapıldı' dediği fırının faaliyete geçmesine ses çıkarmadı

Giriş Tarihi: 13.1.2015
CHP'li Seyhan yasa tanımıyor
Adana'da Ziyapaşa Mahallesi Veysel Karani Camisi karşısında bulunan kaçak kondularda "Baraj Yolu Unlu Mamüller" adıyla ruhsat alarak faaliyete başlayan bir işletmede pide satışının yapıldığı, TCK'nın 184'üncü maddesine göre kaçak kondulara göz yumarak suç işleyen Seyhan Belediyesi'nin unlu mamülcüde ekmek üretilmesine de ses çıkarmadığı ortaya çıktı. Uzmanlar, o bölgedeki kaçak yapıların tümümün yıkılması, işletmelerin ruhsatlarının da iptal edilmesi gerektiğini bildirdi.

İLK DÜZENLEME 1999'DA
Büyükşehir Belediyesi Ziyapaşa Mahallesi Baraj Caddesi üzerinde bulunan ve verasette iştirak halinde mülkiyet sorununun yaşandığı 14 bin 690 metrekarelik parsel için 1999 yılında Seyhan Belediyesi'ne arazi ve arsa düzenlemesi talebinde bulundu. Seyhan Belediye Encümeni, düzenleme ortaklık payı yaparak anılan yerde Ziyapaşa Çocuk Parkı'nı oluşturdu. Söz konusu alanın 6 bin 696 metrekaresi temel eğitim alanı olarak belirlendi, 2 bin 854 metrekarelik alan da konut imarlı olarak ayrıldı. Yasaya göre, verasette iştirak halinde mülkiyet sorunu çözülmeden söz konusu alanda inşaat yapılması mümkün değildi. Ancak Seyhan Belediyesi'nin olaya göz yummasını fırsat bilenler bölgede tek katlı yapılar inşa etti. Dört duvar örüp çatısını kuran kişiler, yapı ruhsatları olmamasına rağmen açtıkları yerlere işletme ruhsatı alarak faaliyete başladı. Bu kişilerin daha da öteye gidip, imarda yol alarak ayrılan üç sokağı da gasp ettikleri, belediyenin de buna ses çıkarmadığı anlaşıldı.

PİDE EKMEK ÜRETİYOR

SABAH Güney, olayı 4 Aralık 2014 tarihli sayısında "Kaçak kondulara göz yumdular" başlığı ile duyurdu. Haberimiz üzerine inceleme yapan Seyhan Belediye Başkan Yardımcısı Türkan Eşli, işletme ruhsatlarının Azim Öztürk döneminde verildiğini, faaliyete geçecek olan bir unlu mamülcü hakkında da yasal işlem yapıldığını bildirdi. Ancak Yıldız Saraç'a ait "Baraj Yolu Unlu Mamüller" yasal işlem başlatılmasına rağmen üretime geçti. Üstelik, ruhsatı olmadığı halde pide ekmek üretmeye de başladı.

TCK'YA GÖRE SUÇ İŞLENİYOR
Geçmiş yönetimlerden günümüze taşınan sorunu çözmek için adım atmayan Seyhan Belediyesi, Türk Ceza Kanunu'na (TCK) göre de suç işliyor. Yasanın184'üncü maddesinde "Yapı ruhsatiyesi alınmadan veya ruhsata aykırı olarak bina yapan veya yaptıran kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır" denmesine karşın belediyenin bugüne kadar hiçbir işlem yapmaması tepkiyle karşılandı. Uzmanlar, sadece Seyhan Belediyesi'nin değil bu yapılara su ve elektrik veren kurumların da aynı suça iştirak ettiğini öne sürdü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'li Seyhan yasa tanımıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN