Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Herkes eğitime duyarlı olmalı

Gaziantep Valisi Erdal Ata, kentin birincil sorunun eğitim olduğunu, devlet ile zenginlerin yanı sıra vatandaşlarla STK'ların daha duyarlı olması gerektiğini söyledi

Giriş Tarihi: 18.1.2015
Herkes eğitime duyarlı olmalı
Gaziantep Valisi Erdal Ata, kentte yıllardır biriken sorunlar nedeniyle eğitim alanında ciddi sıkıntılar yaşandığını, bunların çözümü için devlet- vatandaş işbirliğiyle çalışmalar yaptıklarını söyledi. Kentte faa- liyet gösteren sivil toplum kurumlarından da eğitim konusunda çalışmalar yapmalarını ve elini taşın altına koymalarını isteyen Vali Ata, sadece devlet veya zenginlerin yaptığı okulların yetmediğini, tüm vatandaşların bu konuda duyarlı olması gerektiğini söyledi.

ARAMIZDA BÜYÜK FARK VAR

Gaziantep Şanlıurfalılar Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ŞANLIDER) yöneticilerinin kendisini ziyaretinde sivil toplum ve eğitim konusuna değinen Vali Erdal Ata, "Gelişmiş ülkelerde eğitime çok büyük önem veriliyor. Bu ülkelerin gelişmesinin temelinde de eğitim var zaten. ABD'de kent veya kırsalda bir okula ayrılan arsa alanı ile bizim okullarımızın alanı arasında dağlar kadar fark var. Orada okullar onlarca dönüm arazilere kuruluyor, bizde arsa bulunamıyor" dedi. Okul ve derslik ihtiyacının karşılanması için kampanya düzenlediklerini anımsatan Ata, "Zenginlerden okul yaptırmalarını istedik, duyarlılık gösteren çok oldu. Diğer vatandaşlarımızdan da kampanya birer SMS atarak destek vermelerini istedik, sadece 20 bin civarında mesaj geldi. Oysa herkes birer mesaj atsa ayda 3 okul yapacak kadar para toplanır. Televizyon yarışmaları için daha fazla mesaj atılıyor. İnsanların sadece çocukları için değil, şehir ve ülke için de duyarlı davranması gerekiyor" dedi.

SORUMLULUK ALABİLİRİZ
ŞANLIDER Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa İsmet Erdoğan ise geçmişte sivil toplum kavramının korkulacak bir olgu olarak görüldüğünü belirterek, "Biz dernek olarak farklı bir yerde durmayı hedefliyoruz. Bünyemizde çok sayıda akademisyen var. Eğitime büyük önem veriyoruz. Bireysel olarak destek veren üyelerimiz var ancak biz dernek olarak hem kendi üyelerimiz için hem de Gaziantep için bu konuda sorumluluk da almak istiyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Herkes eğitime duyarlı olmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN