Bu kişilerle bizim bir işimiz olamaz

Giriş Tarihi: 19.1.2015
Bu kişilerle bizim bir işimiz olamaz

Mersin'de gazetecilere yapılan saldırı Büyükşehir Belediye Başkanı ile AK Parti ve CHP tarafından sert bir şekilde kınandı

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısını izleyen gazetecilerin salon dışındaki bir olayı görüntülemek isterken saldırıya uğramasına Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, AK Parti İl Başkanı İsmail Taşpınar ve CHP İl Başkanı Abdullah Özyiğit sert tepki göstererek, "Mersin'de barış ve kardeşlik havasını sürmesi gerekirken bazı kişilerin özellikle medya mensuplarına karşı olan tutumu kabul edilemez. Bu olayların son olmasını diliyoruz" dedi. Başkan Kocamaz, "Gazeteci arkadaşlarıma saldıran kişiler eğer bizim personelimiz ise derhal gereken yapılacaktır" dedi.

BOĞAZINI SIKTI

Kongre ve Sergi Sarayı'ndaki toplantı sürerken dışarda bir hareketlenme oldu. Toplantıyı izleyen gazeteciler dışarı çıkmak istedi ancak kapı bir süre açılmadı. Gazeteciler tepki gösterince dışardan birileri tarafından tutulan kapı açıldı. Yerde bir şahsın yattığını gören gazetecilerden Adnan Açıkgöz, Kıymet Gökçe, Soner Aydın, Necdet Taş ve Taylan Çandar olayı görüntülemek istedi. Ancak orada bulunanlar gazetecilerin görev yapmasını engelledi. Necdet Taş ile Soner Aydın'ın boğazını sıkan, diğerlerine zor kullanan saldırganlar, bazı belediye görevlilerinin araya girmesiyle sakinleşti.

GEREKEN YAPILACAK

Olay yerine polis çağıran gazeteciler, saldırganlardan şikayetçi oldu. Olayı duyan Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, hemen saldırıya uğrayan gazetecileri makamına çağırarak olayı öğrenmeye çalıştı. Saldırıyı kimlerin düzenlediğinin belirlenmesini isteyen Kocamaz, "Eğer bizim personelimizse ben onların adına sizden özür diliyorum. Eğer saldıran personelimizse onlar da sizden özür dileyecek. Gereken neyse yapılacak. Bu tür yaklaşımda bulunanı yanımda barındırmam, gözlerinin yaşına bakmam" şeklinde konuştu. Kocamaz, özetle şunları söyledi: Belediyemizle alakası olmayan ve kraldan fazla kralcı geçinen birkaç kendini bilmezin yaptığı bu olayın hiçbir şekilde Büyükşehir Belediye yönetimi ve şahsımla ilgisi yoktur ve olamaz. Bu çirkin olaya maruz kalan gazeteci arkadaşlarla ve Cemiyet Başkanı Ahmet Ünal ile bizzat görüşüp, saldırganların kim olduğunun ortaya çıkması için kendilerinden yardım istedim ve özür diledim. Ancak olayı fırsat bilen ve belediyemizin icraatlarını, halktan aldığı desteği hazmedemeyenler hemen sosyal medyadan bize hakaret dolu sözlerle saldırdı. Tüm yaşananları üzüntü ile izledim.

SÜKUNETE DAVET ETTİ

Kongre Merkezi çıkışında da şahsıma karşı kin ve nefret duyguları taşıyan bazı gazetecilerin önümü keserek adeta sözlü ve fiili saldırıya teşebbüs etmeleri ise hiçbir şekilde kabul edilecek ve affedilecek bir tutum olamaz. Bu kişilerle ilgili gerekli girişimlerde bulunacağımın bilinmesini istiyorum. Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz olarak şiddetin her türlüsüne karşı olduğumu her platformda açıkladığımı tüm Mersin bilir. Buradan hem gazetecilere yapılan saldırıyı, hem de şahsıma yönelik tacizi şiddetle kınıyorum. Ve herkesi sükunete davet ediyorum.

AK PARTİ VE CHP'DEN TEPKİ
AK Parti Mersin İl Başkanı İsmail Taşpınar ile CHP İl Başkanı Abdullah Özyiğit, düzenledikleri basın toplantısıyla gazetecilere yapılan saldırıyı kınadı. Gazetecilerin gece-gündüz demeden kamuyu bilgilendirmek adına çaba gösterdiğine dikkat çeken Taşpınar, olayın takipçisi olacaklarını söyledi. Taşpınar, "Basın emekçilerine saldıranlar derhal tespit edilmeli ve gereken ceza verilmeli" dedi. CHP İl Başkanı Abdullah Özyiğit ise gazetecilere yapılan bu tarz saldırılan bir daha yaşanmaması temennisinde bulundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu kişilerle bizim bir işimiz olamaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN