Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Belediye tarihe sahip çıkıyor

Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Şahinbey Belediyesi'nin tarihle ilgili çalışmalarından övgüyle söz etti

Giriş Tarihi: 20.1.2015
Belediye tarihe sahip çıkıyor
Gaziantep Şahinbey Belediyesi tarafından tarihi dokunun gün yüzüne çıkarılması adına yapılan çalışmaları inceleyen Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen "Gaziantep'e her geldiğimde Şahinbey'in daha geliştiğine ve değiştiğine şahit oluyorum" dedi. ÇEKÜL Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen Şahinbey Belediyesi'nin tarihi dokuyu gün yüzüne çıkarmak adına yaptığı projeleri gezdi. Şahinbey Belediyesi tarafından restore edilerek kültürel değerler arasına kazandırılan Şehreküstü Konakları, Milli Mücadele Müzesi, Bişirici Kasteli, Mecidiye Han ve Düveroğlu Kültür Evi'ni ziyaret eden Prof. Dr. Sözen'e eşlik eden Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Milli Mücadele Müzesi altında devam eden mağara ve livas açma çalışmalarında da incelemede bulunan Metin Sözen, Gaziantep'e her gelişinde büyük bir değişim yaşandığını gördüğünü söyledi. Şahinbey Belediyesi'nin çok büyük işlere imza attığını belirten Prof. Dr. Sözen şöyle konuştu: "Geçen gelişimden bu yana çok büyük adımlar atıldığını görüyorum. Milli Mücadele Müzesi altında yapılan mağara ve livas açma çalışmalarıyla hem kentin alt yapısını görmek mümkün hale geldi. En büyük şey Şahinbey Belediyesi'nin bu büyük girişimi. Türkiye'de örnek olacak ve ilk olacak bir işe girişti ve herkesin desteklemesi gerekiyor. Şu an yapılan şeye dikkatle baktım, çok zor bir malzeme çekiyorlar."

ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDECEK
Başkan Tahmazoğlu da tarihi dokunun gün yüzüne çıkarılması için yapılan çalışmaların devam edeceğini belirterek, "Metin Sözen Hocamıza bize yaptığı ziyaretten ve verdiği desteklerden dolayı teşekkür ediyorum. Daha önceki çalışmalarımızda da bizlerden desteklerini esirgemediler. Şahinbey Belediyesi olarak daha önce 7 kilometrelik sokak sağlıklaştırması yaparak tarihi Antep evlerini kültür varlıklarımız arasına kazandırmıştık. Şimdi ise Kurtuluş Savaşı sırasında, Antep savunmasının planlandığı mağaraları gün yüzüne çıkarmak için çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmalarımızı da kısa sürede tamamlayacağız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Belediye tarihe sahip çıkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN