Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mersin yaşlı dostu bir kent haline gelecek

Türkiye Alzheimer Derneği Mersin Şubesi tarafından kurulan 'Yaşlı Yaşam Merkezi'nde, Alzheimer hastalarının daha kaliteli bir yaşam sürmesinin sağlanması amaçlanıyor

Giriş Tarihi: 20.1.2015
Mersin yaşlı dostu bir kent haline gelecek
Türkiye Alzheimer Derneği Mersin Şube Başkanı ve Mersin Üniversitesi (MEÜ) Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aynur Özge, Alzheimer hastalığının olumsuzlukları yüzünden yaşam kalitesi azalan hastalar için Türkiye'de bir ilk olacak 'Yaşlı Yaşam Merkezi'nin kurulduğunu söyledi. Yapımı devam eden tesis ile Alzheimer hastalarının yaşam kalitelerinin artacağına dikkat çeken ve daha yaşanılabilir bir hayata kavuşacaklarının altını çizen Prof. Dr. Özge, "Alzheimer hastası bir insanın gün içerisinde nasıl zorluklarla karşılaştığını az çok hepimiz biliyoruz. Bu sorunlar diğer aile bireylerini de etkiliyor" dedi.

10 BİN HASTA VAR

Mersin'de 10 bin Alzheimer hastasının bulunduğunu ve 10 bin hasta için en az 40 bin kişinin hayatının da değiştiğini söyleyen Özge, "Alzheimer hastası olan bir kişinin yakınları da bir takım zorluklar yaşıyor. İnsanların Alzheimer'a yakalandıktan sonra da sosyal bir varlık olarak hayatlarını devam ettirmeye ihtiyaçları var. Beyinlerinin aktif olan kısımlarını kullanmaya, saygı görmeye, değerli olduklarını hissetmeye ihtiyaçları var. Bu imkanları evde sunamayız. Bu nedenle Yaşlı Yaşam Merkezi'ni kuruyoruz" şeklinde konuştu.

HERKESE AÇIK
Yaşlı Yaşam Merkezi'nin her aşamadaki hastaya hizmet vereceğini ifade eden Özge, şunları kaydetti: "Merkezimizde aktif yaşlanma, gündüz bakım evi, sürekli bakım merkezi ve evde bakım merkezi birimleri bulunacak. Hastalar için alınacak kurumsal desteğin yanı sıra cüzi bir aile desteğiyle işletilecek olan merkezimiz, yüzlerce hastaya hizmet verecek. Gündüz bakımevinin 100 kişilik sürekli bakım merkezinin ise 60 kişilik, kontenjanı var. Evde bakım hizmetimizde ise sınır yok herkese açığız" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mersin yaşlı dostu bir kent haline gelecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN