Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Savunmasız dostlara belediyeden işkence

Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde belediyenin geçici barınağında, hayvanların çağ dışı görüntülerin sergilendiği ortamda yaşam mücadelesi verdiği öne sürüldü

Giriş Tarihi: 22.1.2015
Savunmasız dostlara belediyeden işkence
Kadirli Belediyesi'nin Geçici Hayvan Barınağı, 21'nci yüzyıl dünyasına ve insanlığa yakışmayacak görüntülere sahne oluyor. Barınakta son bir ayda yaklaşık 100 yavru köpeğin bakımsızlıktan öldüğü iddia ediliyor. Vicdanları yaralayan barınağı adeta 'ölüm kampı'na benzeten Kimsesiz Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği (KİHAYKO) yöneticileri, barınağa gittiklerinde yavru bir köpeğin ölümüne tanık oldu. Başkan Metin Yıldırım yürek parçalayan görüntülere sert tepki gösterirken, konuya son karşı duyarsız kalan Kadirli Belediye Başkanı Dr. Ömer Tarhan'ı şiddetle eleştirdi.

SESSİZ KALMAK MÜMKÜN DEĞİL

KİHAYKO Başkanı Metin Yıldırım, belediyenin kadrolu veterineri Murat Tıraş'ın barınağa uğramadığını iddia ederek, "İnsanlar oturduğu yerden maaş alıyor, Başkan Ömer Tarhan da bu durumu maalesef seyrediyor. Barınakta gördüğümüz manzara gerçekten yüreğimizi burktu. Zavallı, ağzı dili olmayan hayvanlar ölüme terk edilmiş durumda. Doktor olan bir başkanın bu duruma seyirci kalması da kabul edilemez. Gözümüzün önünde can çekişerek ve çırpınarak ölen bir köpek yavrusunun son anları bizleri çok sarstı. Kadirli Belediyesi'ni daha duyarlı olmaya davet ediyoruz" dedi.

AÇLIKLA BOĞUŞUYORLAR

Başkan Metin Yıldırım, barınakta kalan hayvanların hastalık ve açlıkla boğuşurken belediye veterinerinin bu vahim durumu umursamadığını öne sürerek, "Sağlık işlerinde çalışan Oğuz Kırpık mezbahadan getirdiği yağları, kemikleri ve sakatatları zavallı hayvanların önüne atıyor ve sözde onları besliyor. Hiçbir ilaç tedavisinin uygulanmadığı bu yere barınak denmesi mümkün değil" diye konuştu. Başkan Yıldırım, belediye yönetiminin her fırsatta, "Yapacağız, iyileştireceğiz" dediğini ancak bunun gerçekleşmediğini de belirterek, son bir haftada ölen yavru köpek sayısının 100'ü geçtiğini vurguladı.

SUÇ DUYURUSU YAPILACAK
Kihayko Başkanı Metin Yıldırım, 5199 sayılı yasa ile yaşam hakları güvence altına alınan hayvanları belediyenin vicdansızlığına teslim etmeyeceklerini söyledi. Yıldırım, "Orman Su İşleri Müdürümüzle telefonla görüştük. KİHAYKO olarak suç duyurumuzu yaparak geçici hayvan barınağında tedavi uygulanmayan her bir köpek için Kadirli Belediyesi'ne para cezası kesilmesini ve sürekli denetim yapılmasını talep ettik. Görevini ifa etmeyen ve köpekleri ölüme terk eden Veteriner Murat Tıraş ve sağlık görevlisi Oğuz Kırpık hakkında da Osmaniye Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunacağız. Başkan Ömer Tarhan'ı da halka havale ediyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Savunmasız dostlara belediyeden işkence
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN