Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkan Şahin'den Paralel'e ağır darbe

9 yıl önce Paralel örgüte düşük fiyatlarla satılan belediye arazilerinin imar planının bozulmasının ardından o döneme ilişkin görevliler hakkında idari soruşturma açıldı

Giriş Tarihi: 25.1.2015
Başkan Şahin'den Paralel'e ağır darbe
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 2006 yılında üniversite kurulması için kentin gelişmekte olan Kızılhisar bölgesindeki belediye ve hazineye ait arazilerin Paralel Yapı'ya hizmet eden bir vakfa düşük bedelle satılarak bölgenin özel yapı alanı haline dönüştürülmesine 'dur' dedi. Yeni bir imar düzenlemesi yaparak oyunu bozan Başkan Fatma Şahin, dönemin yöneticileri hakkında idari soruşturma başlattı.

2 MİLYON KİŞİNİN HAKKI

SABAH Güney'e özel açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 10 aydır belediye başkanı olarak görev yaptığını anımsatarak, "Bu şehirde yaşayan 2 milyon kişinin hakkını hukukunu korumaya, yolunu, konutunu, yeşil alanını ve trafik sorununu çözmeye çalışıyoruz. Temel başlıklardan biri de eğitim. Çünkü şehrimiz Türkiye'nin 2 kat fazla büyüyor. Herkes kendi çocuğunun iyi eğitim almasını ister. Büyüme kapasitesini uygun eğitim alanları oluşturmamız gerekiyor" dedi.

İYİ NİYETLE YAKLAŞMIŞTIK
Yeni okullar için merkezdeki yükü çevreye yaymaya çalıştıklarını anlatan Başkan Şahin, "2006 yılında bu şehrin eğitim ihtiyacına cevap vermek için iyi niyetin hakim olduğu bir anlayışla yaklaşık 500 dönümünü Büyükşehir, 200 dönümünü hazine olmak üzere 700 dönümlük bir alanda vakıf üniversitesi kurulması için çalışmalar başlatıldı. O zaman şehrin temel eğitimiyle beraber devlet ve vakıf üniversitelerinin arttırılmasını bu şehrin bir kazancı olarak görmüştük" diye konuştu.

DOĞRU BİR PROJE DEĞİL
İhaleden bir yıl sonra üniversite alanı olarak ayrılan yerin 300 dönümünün Özel Proje Alanı olarak ilan edildiğini öğrendiklerini belirten Şahin şöyle dedi: Üniversite ihtiyacını gidermek için yapılan çalışmanın böyle bir projeye dönüştürülmesine onay vermeye ne kendi vicdanımda, ne de kamuoyu vicdanında bir karşılığını bulamadım. Özel Proje Alanı değişiminin doğru olmadığına inandık. Meclis'i topladık ve bu alanın park, cami ve okul alanlarına dönüştürülmesi için imar düzenlememizi yaptık. Bu olayın kamu vicdanını da rahatlattığını düşünüyorum.

HATALARI DÜZELTİYORUZ

Daha önce yapılan hataları düzeltmeye çalıştıklarını kaydeden Şahin, "O dönem bu kararı alan her kademedeki insanlara soruşturma açacağız. Bu makamlar emanet ve büyük bir sorumluluk getirir" dedi. Daha önce Alleben Göleti'nde eğitim kampüsü için kiralanan bir bölümün meclis kararıyla iptal edildiğini anımsatan Şahin, "Bizim iptalimizden sonra hukuki süreç başladı. Bana gelen bir bilgiyi ya da ihbarı iyice analiz ediyor öyle harekete geçiyorum. Belediyemizde tüm sistem GAMEK üzerinden yürüyormuş. Eğitim ve kurslarla ilgili ihaleler buradan Paralel'e gidiyormuş. Bu sistemi tamamen değiştirdik ve açık ihaleyle verdik. Kim hak ediyorsa, kimin ehliyeti ve liyakatı varsa o alır ve şehrim en kaliteli hizmeti, en uygun fiyata alır" şeklinde konuştu.

SİYASET KARIŞMAMALI
ParalelYapı'nın çalışmaları hakkında konuşan Başkan Şahin, "Sivil toplum işleri gönüllü işlerdir. Bunu siyasete karıştırılmaması, yanlış işlere alet edilmemesi lazım. Hepimiz 76 milyonun hakkını hukukunu koruyacak ve herkesi yarınlara hazırlayacak şekilde hareket etmeliyiz. Hukuk devletinde yasamanın yürütmenin yargının ne yapması gerektiği bellidir. Gönüllü çalışan sivil toplumun işi de bellidir. Herkesin kendi alanına çekilmesi, kendi dairesinde durması hukuk devletinde ve demokraside çok önemlidir. Kimse kimsenin alanına girmemesi gerekiyor. Hukukun siyasallaşmaması gerekiyor. Cemaatin hizmet ve gönüllük alanından çıkmaması gerekiyor. Bunu oluşturmadığımız sürece ve bu görev alanları birbirine karıştığı sürece yarın çok daha büyük sorunlar yaşaamaya devam edecektir. Hepimizin bu konuda çok hassas olması gerekli ve bunun için gerekeni yapması gerekiyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkan Şahin'den Paralel'e ağır darbe
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN