Suçu gizlemeye lazerli önlem

Korsan gösterilerde otobüsü taşlayıp şoförü öldürdüğü ve bir çocuğun ölümüne neden olduğu öne sürülen çocukların MOBESE kayıtlarından, lazer tutulduğu için sonuç çıkmadı

Giriş Tarihi: 29.1.2015
Suçu gizlemeye lazerli önlem
Adana'da PKK terör örgütü sempatizanlarının gerçekleştirdiği korsan gösteride atılan taşlarla ağır yaralanarak yaşamını yitiren Büyükşehir Belediyesi Otobüs İşletmesi şoförü Ali Köse (27) ile onun çarptığı 6 yaşındaki İbrahim Taşkıran'ın ölümüne neden oldukları ileri sürülen 3'ü asli fail, toplam 10 suça sürüklenen çocuğun yargılanmasına devam edildi. 1'i tutuklu olan çocuklar suçlamayı kabul etmedi. Bilirkişiden gelen raporda fotoğraf ve MOBESE kayıtlarındaki görüntülerden lazer tutulduğu için sağlıklı sonuç elde edilemediği, yeniden değerlendirme yapılabilmesi için de sanıkların metrajlı fotoğraflarının gönderilmesi istendi.

'İFTİRA ATILIYOR'
Adana 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın duruşmasına yaşları 13 ile 15 arasında değişen tutuklu M.A., tutuksuz Y.D., D.D., A.K., M.B., N.T., O.B., S.Ş., O.S., H.Ö. ve avukatları katıldı. Geçtiğimiz duruşmada görüntülü sistemle ifadesi alınan tutuklu M.A., olay saatinde 19 Mayıs Mahallesi'ndeki babasının işyerinde olduğunu ileri sürerek, "Olaya kesinlikle katılmadım. Gizli tanık iftira atmış" derken, Y.D. ise "Kardeşlerimle caddeye çıktığımızda taşlar atılıyordu. Çarpma sesi duydum. Otobüs bir yere çarpmıştı. Kardeşlerimi alıp eve döndüm. Suçsuzum" demişti. Diğer sanıklar da suçsuz olduğunu ileri sürmüş, ölenlerin yakınları şikayetçi olmuştu.

MOBESE'YE LAZER TUTMUŞLAR
Geçtiğimiz duruşma suça sürüklenen çocukların fotoğrafları çektirilmiş, MOBESE kayıtlarındaki görüntülerle karşılaştırılıp, rapor aldırılması için bilirkişiye gönderilmişti. TRT'deki bilirkişilerin düzenlediği raporda, MOBESE kameralarına lazer tutulmasından dolayı sağlıklı görüntü alınamadığı belirtildi. Yeniden değerlendirilme yapılması için suça sürüklenen çocukların boylarını da gösterir metrajlı fotoğraflarının gönderilmesi istendi. Mahkeme, çocukların metrajlı fotoğraflarının çektirilip bilirkişiye gönderilmesini kararlaştırdı. M.A.'nın tahliye talebini kabul etmeyen mahkeme, önümüzdeki duruşmada gizli tanığın dinleneceğini karar altına aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suçu gizlemeye lazerli önlem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN