Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Adli tıp raporları hakikat için önemli"

Giriş Tarihi: 2.2.2015
Adli tıp raporları hakikat için önemli
Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından düzenlenen Adli Tıp Uygulamalarını Değerlendirme Toplantısı'nda savcılar ve adli tıp uzmanları bir araya geldi. Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, "Adli Tıp, soruşturma ve kovuşturmada raporlarıyla birçok hakikatin ortaya çıkmasında önemli rol oynuyor" dedi. Toplantıya Cumhuriyet Savcıları, Adli Tıp Kurumu Adana Grup Başkanı Necmi Çekin, Morg İhtisas Daire Başkanı Tamer Eren, Kimya İhtisas Daire Başkanı Mehmet Dişbudak ile adli tıp uzman doktorları Filiz Erdem ile Demet Meral katıldı.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ
Bölgedeki adli tıp uygulamaları ele alınırken 'çalışma koşulları, aksaklıkların nasıl giderilebileceği, özel vakalarla ilgili yaptırımlar, adli tıp raporlarının soruşturma açısından önemi' konuları değerlendirildi. Personelin çalışma koşullarının da konuşulduğu toplantıda belirli başlıklar altında çözüm önerileri toplandı. Cumhuriyet savcıları ile uzmanlar görüş alışverişinde bulundu. Başsavcı Ali Yeldan, "Adliye ve Adli Tıp Kurumu arasındaki iletişim güçlü olmalı. Soruşturma kalitesini artırmak, delillere ulaşıp şüphelilerin kanunda karşılık bulan eylemlerine gerekli cezanın verilmesi noktasında sistemin en iyi şekilde işlemesi için hepimiz üzerimize düşeni yapmalıyız" diye konuştu.

TANI KOYMA

Adli Tıp Grup Başkanı Necmi Çekin ise, Cumhuriyet savcıları tarafından hazırlanan tahkikat bilgilerinin otopside tanı koyma esnasında çok büyük önem arz ettiğini belirterek, "Otopsilerin çoğunda tanıyı savcılarımızın tahkikat bilgilerinden yararlanarak koyarız. Olay yeri ve tahkikat otopsi süreci açısından çok önemli. Bilgiler olmadan otopsiye başlamak ya da rapor yazmak çok zor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Adli tıp raporları hakikat için önemli"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN