Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bürokrasi kuralı engellilere engel

Giriş Tarihi: 6.2.2015
Bürokrasi kuralı engellilere engel

Türkiye Sakatlar Derneği'nin İstiklal İstasyonu'ndaki alt geçit için yürüyen merdiven talebi Büyükşehir tarafından 'engellilere uygun olmadığı' gerekçesiyle reddedildi

Türkiye Sakatlar Derneği (TSD) Adana Şube Başkanı Halis Kassap, hafif raylı sistemin İstiklal İstasyonu'ndaki alt geçit için yürüyen merdiven taleplerinin Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı tarafından reddedilmesini eleştirdi. Haklı taleplerinin bürokrasi engeline takıldığını söyleyen Kassap, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün konuya el atmasını istedi.

ENGELLİ YOĞUNLUĞU

Büyükşehir Belediyesi'nin alt geçitte derneklerine 3 adet dükkan tahsis ettiğini anımsatan Kassap, "Seyhan Belediyesi de tadilatını yaptı. Her iki belediyeye teşekkür ediyoruz. Dernek binamızı buraya taşıyacak, İş-Kur işbirliğiyle de engellilere yönelik kurslar düzenleyeceğiz. Burada engelli yoğunluğu artacak. Biz de bu yoğunluğu karşılaması için yürüyen merdiven talebinde bulunduk" dedi.

DÜNYADA UYGUN

Ulaşım Daire Başkanı İlyas Karabıyık imzalı yanıtta "Engelli vatandaşlarımızın yürüyen merdiven kullanmaları tehlikeli ve zor olması nedeniyle yürüyen merdiven yerine engelli asansörlerini kullanmaları daha uygun olacak" denildiğini belirten Kassap, "Dünyada uygun olan şey nedense Adana'da uygun görülmedi. Bu Ulaşım Daire Başkanı'nın kişisel fikri olmalı" diye konuştu.

BAKIŞ AÇISI
'Engelli' denilince insanların aklına sadece tekerlekli sandalyeli engelli geldiğini belirten Kassap, "Engelli tanımı çok geniş. Ben ortopedik engelliyim. Neden tekerlekli sandalyeli bir engellinin asansör hakkını gasp edeyim. Yürüyen merdiven sadece engelliler için değil, yaşlılar, hamileler için de gerekli. Başkan Hüseyin Sözlü4den bu yanlışa 'dur' demesini istiyoruz" şeklinde konuştu.

YAŞLILAR DA YÜRÜYEN MERDİVEN İSTİYOR
Her gün derneği gittiğini söyleyen 74 yaşındaki Yaşar Esilmen, "Dernek binası alt geçide taşınınca her gün bu merdivenleri inip çıkmak zorunda kalıyorum. Engelli olmadığım için asansöre binmedim. Normal merdivenin yanında yürüyen merdiven için yer ayrılmış. Projede olan bir merdiven neden yapılmıyor" dedi. Merdivenleri inip çıkarken nefes almakta zorlandığını söyleyen Sakine Duran ise, "Yetkililer merdiven için 'gerek yok' demiş ama unutmasın bir gün kendileri de yaşlanacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bürokrasi kuralı engellilere engel
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN