Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Su zammına öfke giderek büyüyor

Giriş Tarihi: 8.2.2015
Su zammına öfke giderek büyüyor

Hatay'da suya yapılan fahiş zam halkı öfkelendirdi. AK Parti Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, zammın iptali için önerge vereceklerini söyledi

CHP'li Lütfi Savaş'ın başkanlığındaki Hatay Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Su ve Kanalizasyon İdaresi'nin (HATSU) su fiyatlarına yaptığı astronomik zamma karşı, AK Partili Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci harekete geçti. Kimyeci, daha önce metreküpü 1 lira olan su fiyatlarını 2 liraya, 35 metreküp üzeri için de 4 liraya çıkaran zammın geri çekilmesi için Meclis'te önerge vereceklerini söyledi. İskenderunlu vatandaşlar ise, "Suyun bedava olması gerekirken yüzde 300 zamlı içiyoruz. Bu da bize halkçı belediyenin bir kazığı" dedi.

"BAŞKAN SAVAŞ TEHDİT ETTİ"
Hataylıların büyük tepki gösterdiği su zammıyla ilgili konuşan Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, mecliste çoğunluğu ellerinde bulundurduklarını söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ın "Su zammı olmazsa yatırım da olmaz" diyerek Mecliste kendilerini tehdit ettiğini iddia eden Başkan Kimyeci, "Kurak bir yazı geride bıraktık. Yaz mevsimi, susuzlukla mücadeleyle geçti. Bu konuda hepimiz çaba gösterdik. Büyükşehir su zammı olmadan yatırım yapamayacağını belirterek bizleri tehdit etmiştir. Biz yatırımın aksamaması için gayret gösterdik" diye konuştu.

"VATANDAŞA YALAN SÖYLÜYOR"
Kimyeci şöyle devam etti: "Yatırım durmasın dedik ve tonu 1 lira olan suyu 2 lira yaptık. Milletimiz susuz kalmasın diye biz bu baskıya karşı koymaya çalıştık. Sonradan öğrendik ki, Başkan Lütfü Savaş, gittiği her yerde 'suya neden bu kadar zam yaptınız' diye soranlara, 'Büyükşehir Meclisi'nde çoğunluk AK Parti'de. Bu zammı AK Parti yaptı' yalanıyla ortalıkta geziyor. Biz milletimizin arzusunu yerine getireceğiz ve yapılacak ilk Meclis toplantısında hep beraber suya yapılan zammın iptali için önerge vereceğiz. Başkan Lütfü Savaş'ın yalanlarına ve beceriksizliğine ortak olmayacağız"

BURASI RESMEN KAZIKHANE
İskenderun'da da vatandaşlar suya yapılan zamma büyük tepki göstermeye devam ediyor. Hatay'ın CHP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'a öfke kusan vatandaşlar, "Birde halkçı belediyeyiz diyorlar. Bunlar halkı kazıklıyor. Suyun bedava olması gerekirken bir de yüzde 300 zamlı ödüyoruz. Yazıklar olsun" dedi. Emekli öğretmen Ali Şeker, "HATSU binasının girişinde 'Gönül hanemize hoş geldiniz' yazıyor. Bence onu değiştirip kazık hane yazsalar daha iyi olur' CHP'li başkanın ilk icraatı suya zam yapmak oldu" dedi. Emekli elektrik mühendisi Mevlüt Bulgur da, su zamnının iptali için dava açtıklarını ve sonuna kadar işin takipçisi olacaklarını vurguladı.

Yaser ÇAPAROĞLU-Cemil TAKTAK/ HATAY

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Su zammına öfke giderek büyüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN