Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özel hastanelerde doktor sıkıntısı

Türkiye Sağlık Konseyi Güney İlleri Başkanı Musa İnal, özel hastanelerin doktor sıkıntısı çektiğini söyledi

Giriş Tarihi: 9.2.2015
Özel hastanelerde doktor sıkıntısı
Türkiye Sağlık Konseyi Güney İlleri Başkanı ve Özel Medline Hastanesi Genel Direktörü Dr. Musa İnal, özel hastanelerin doktor kadrosu sıkıntısına dikkat çekti. Dr. İnal, kamu hastanelerinin yükünü almasının yanı sıra, sağlık turizmi yoluyla ülkeye büyük miktarlarda döviz kazandırılması umutları beslenen özel sağlık kurumlarının gelişmesi için özel hastanelerin doktor sıkıntısının çözümlenmesi ve bakanlığın mevcut hastanelerin yeni yatırımlarının önünü açması gerektiği kaydetti.

ÖZELE KADRO VERİLMİYOR
Dr. Musa İnal, "Sağlık Bakanlığı'nın Planlama ve Koordinasyon Merkezi var. Yeni açılacak hastaneler, izin için ya da mevcut hastaneler bünyelerine bir doktor alabilmek için bu merkeze başvurmak zorunda. Ancak, kamudaki doktor yetersizliğinden dolayı bu merkez özel sektöre kadro veremiyor. Örneğin, bizim hastanemizde şu an 3 kardiyoloji uzmanı var. Bir dördüncüyü çalıştırmak istiyoruz ancak, Bakanlıktan izin alamıyoruz. Kanser tedavileri için radyasyon onkolojisi uzmanı almak istiyoruz, izin alamıyoruz" dedi.

KOLAYLIK SAĞLANMALI

Dr. Musa İnal, Sağlık Bakanlığının bu uygulamasının belki belli bir kapasitenin altındaki hastaneler için doğru bir uygulama olabileceğini ifade ederek, "Ancak belli bir hasta sayısına ulaşmış, sağlık turizmi alanında çalışmalar yapan bir hastaneye de kolaylıklar sağlanması ülke ekonomisinin de menfaatine olacaktır" dedi.

DÜNYADA ÖRNEKLER VAR

Dr. İnal, diğer ülkelerdeki sağlık turizmi uygulamalarından da örnekler vererek, şunları söyledi: "Hindistan'da hastane kapısından girildiğinde, sanki 5 yıldızlı otele girilmiş gibi karşılamalar yapılıyor. Hasta ve yakınlarının uçak biletinden havaalanına ulaşımına kadar organizasyon sağlanıyor. Hospitality denilen bu sektörde, hastanelerde, hasta yakınları için özel tenis kortları ve sinema salonları bile kurulmuş. Çünkü, tek başına kaliteli tedavi gerçekleştirmek yeterli değil. Bunun sunumunu güzel yapabilmek de önemli."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özel hastanelerde doktor sıkıntısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN