Yakma resimle dünyaya açıldı

Giriş Tarihi: 9.2.2015
Yakma resimle dünyaya açıldı
HATAY'DA unutulmaya yüz tutmuş yakma resim sanatını yaşatmaya çalışan Zeynep-Naim Gülbol çifti, yaptıkları eserlerle fuarlara katılıyor ve hem Hatay'ı, hem de Türkiye'yi dünyaya tanıtıyor. Tarihi Kurtuluş Caddesi'nde eski bir Antakya evini restore ederek atölye açan Gülbol çifti, geçmişi eski Mısır´a kadar uzanan geleneksel ahşap yakma sanatını ustalıkla icra ediyor. Kentin geleneksel figürlerini konu ettikleri eserlerini Avrupa'nın çeşitli kentlerinde sergileyen çift, Hatay'ın tanıtım yüzü olma yolunda da önemli rol oynadı.

"24 SENEDİR BERABERİZ"
Bu sanat dalının vazgeçilmez bir uğraş olduğunu anlatan Zeynep Gülbol, bu sanatla eşi vasıtasıyla tanıştığını söyledi. Resme merakı olduğu dönemlerde Naim Gülbol ile tanışan Zeynep Gülbol, "Naim ile evlendikten sonra bu işi daha da ilerlettim. Çok zevkli ve meşakkatli bir uğraş. 24 yıllık evliliğimiz boyunca yakma sanatı ile yakından ilgilendik. Yaptığımız eserleri ülkemizin önemli kentlerinde ve Avrupa'da sergiye sunduk" dedi.

KONULARA ÇOK DİKKAT EDİYORLAR

Ahşap üzerine yakma resim yaparken konulara çok dikkat ettiklerinin altını çizen Zeynep-Naim Gülbol, "Geleneklerimizi, tarihi mekanları, ibadet yerlerimizi anlatan konulara ağırlık veriyoruz. Zaman zaman ünlü ressamların yaptığı resimlerden de faydalanıyoruz. Konulara birlikte karar veriyoruz. Şu anda yeni açılan Hatay Arkeoloji Müzesi'nde bulunan mozaikleri yakma resim sanatı ile ahşap üzerine uyguluyoruz. Eserlerimiz çok beğeniliyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yakma resimle dünyaya açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN