Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İhmalin faturasını Rukiye nine ödedi

'da Kamu Hastaneleri Birliği, dizi kırılan 73 yaşındaki Rukiye ninenin bacağına pahalı diye 'rezeksiyon protez' takılmasına izin vermeyince yaşlı kadın yatağa mahkum oldu

Giriş Tarihi: 10.2.2015
İhmalin faturasını Rukiye nine ödedi
Dizindeki kırık nedeniyle Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi gören 73 yaşındaki Rukiye Yönden'in sağlığına kavuşması için protez takılması gerekiyordu. Op. Dr. Suat Zöhre, 'tümör rezeksiyon tip defekt replesmanlı diz-total revizyon endoprotez'i talep etti. Ancak Kamu Hastaneleri Birliği eski Genel Sekreteri Kemal Kiraz ile yardımcısı Tevfik Doğan, istenen protezi 'pahalı' olduğu gerekçesiyle onaylamadı. Bunun üzerine Op. Dr. Suat Zöhre hastasına platin taktı ancak platin yaşlı kadının derisinden dışarı çıkıp enfeksiyona yol açtı. Yeniden platin takılarak iyileştirilmeye çalışılan Rukiye Nine, şimdi yürüyemediği gibi, oturabilmek için de yardım alıyor.

FİYATI 71 BİN LİRA

Cumhuriyet savcılığına da intikal eden ve Adana Valiliği'nin ön inceleme yaptırdığı süreç, 23 Nisan 2014'te, Kozan ilçesinde yaşayan yeşil kartlı Rukiye Yönden'in dizinin kırılmasıyla başladı. Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan yaşlı kadın için Op. Dr. Sefa Zöhre, 'tümör rezeksiyon tip defekt replesmanlı diz-total revizyon endoprotez' takılması talebinde bulundu. İddiaya göre, o dönemin Genel Sekreteri Kemal Kiraz ile Mali Hizmetler Daire Başkanı Tevfik Doğan, bir firmanın verdiği 71 bin 574 lira fiyatı pahalı bularak protez talebini onaylamadı. Daha sonra hastanın ailesine ve hastane yönetimine sözlü olarak, 'Bu malzeme için Sağlık Uygulama Tebliğine göre geri ödeme tavan bedeli 38 bin 325 lira' denilerek alım yapılamayacağı iletildi.

YENİDEN PLATİN TAKILDI

Yaşlı kadının ailesi doktorun istediği protezin alınması için ısrar etti ancak dönemin kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği buna yanaşmadı. Bunun üzerine Op. Dr. Zöhre, aileye 'Platin takalım' önerisinde bulundu. 2014 Mayıs ayında yaşlı kadına platin takıldı. Kozan'a dönen Rukiye Yönden'in dizindeki platin, yerinden oynayarak derisini yırtıp dışarı çıktı. Ailesi yaşlı kadını yeniden Adana'ya aynı hastaneye götürdü. Aynı doktor tarafından tedavisine yeniden başlayan yaşlı kadına gerekli protezin alınması için ailesi bir kez daha talepte bulundu ancak Kiraz ve Doğan talebi onaylamadı. 11 Kasım 2014'te yaşlı kadına yeniden platin takıldı. 16 Kasım'da taburcu edilen yaşlı kadın Kozan'daki oğlunun yanına yerleşti. Uzun süredir yürüyemediği için ayak kaslarında da sıkıntı olan Rukiye nine, şimdi evden çıkamıyor ve torunlarıyla vakit geçiriyor.

BİMER 'DEVLET ÖDÜYOR' DEDİ
Yürüyemediği gibi oturabilmek için bile oğlu ve gelininin yardımına ihtiyaç duyan yaşlı kadının yakınları, "Durumu Başbakanlık İletişim Merkezi'ne (BİMER) ilettik. Bize 'Nasıl olur devlet ödüyor, istenen protezin alınması lazım" dediler. Fakat Genel Sekreterliği ne yaptıksa protezi almaya ikna edemedik" dedi. Öte yandan aile Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunurken, Adana Valiliği, Kamu Hastaneler Birliği eski Genel Sekreteri Kemal Kiraz ile eski Mali Hizmetler Daire Başkanı Tevfik Doğan, Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Uz. Dr. Fethullah Selçuk Moğulkoç hakkında ön inceleme yaptırdı. Yapılan incelemede üç isim kusurlu bulununca soruşturma izni verilmesi yönünde görüş belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhmalin faturasını Rukiye nine ödedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN