Kahramanı olacak bağışçıları bekliyor

Henüz 2 aylıkken naylon eşarbın tutuşması sonucu yüzü tamamen yanan Leyla Demirci, yüz bağışı yapacak 'kahraman' aileyi bekliyor

Giriş Tarihi: 11.2.2015
Kahramanı olacak bağışçıları bekliyor
Kahramanmaraş'ta, 2 aylıkken yüzü tamamen yanan Leyla Demirci'ye yüz nakli yapılmasının önündeki mevzuat engeli 15 yaşını doldurmasının ardından ortadan kalktı. Demirci, 'Kahramanım olacaklar' dediği bir ailenin, yüz bağışında bulunmasını bekliyor. Hayallerini yaşamak isteyen Leyla, "Bazı insanlar benden korkuyor, bazıları alay ediyor. Artık ben de normal bir insan olmak istiyorum" dedi.

YANIK İZLERİNİ TAŞIYOR

Merkeze bağlı Altunova köyünde yaşayan Sait ve Ülfet Demirci çiftinin dört çocuğundan en büyüğü olan Leyla Demirci'nin yüzü, 2 aylıkken uyuduğu sırada üzerine örtülü naylon eşarbın tutuşması sonucu tamamen yandı. Saçı ve vücudunun üst bölgesinde de yanıklar bulunan Demirci'nin, tedavi görmesine rağmen yüzünde yanık izleri kaldı. Zor günler yaşayan Demirci, 3 yıl önce Türkiye'nin ilk yüz naklinin Uğur Acar'a yapılmasının ardından umut buldu. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde tedavisine başlanan Demirci, yüz, kol ve bacak nakillerini de kapsayan 'kompozit doku' nakli mevzuatında 15 yaşından küçüklere nakil yapılamadığı için evine gönderildi. Demirci, 15 yaşını doldurup 16'dan gün almasının ardından yeniden Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne gitti. Lise öğrencisi Demirci, şimdi 'Kahramanım olacaklar' diye tanımladığı bir ailenin yüz bağışında bulunacağı günü umutla bekliyor.

ALAY EDİYORLAR

Zor bir çocukluk dönemi geçirdiğini söyleyen Demirci, "İnsanlar benimle alay ediyor, bazıları da korkuyor. Nakil olarak normal bir insan gibi sokaklarda yürümek istiyorum. Hemşire olup hasta insanlara yardımcı olmak tek hayalim. Buradaki doktor ve hemşire ablalarım benimle çok iyi ilgileniyor. Onlar gibi olmak ve insanlara umut vermek istiyorum" dedi. Demirci, yakınları ölen kişilerin acılarını anladığını ancak bağışlanan yüzü ve organlarıyla kendisi gibi çok sayıda kişinin hayata yeniden döneceğini vurguladı.

"MUTLU OLACAĞIZ"
Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özlenen Özkan her ülkenin uyguladığı mevzuatın farklı olduğunu, Türkiye'de yüz nakli olması için hastaların en az 15 yaşına gelmesi gerektiğini anlattı. Leyla'nın kendilerine başvurduğunda 12 yaşında olduğunu bildiren Özkan, "Şimdi yüz nakli yapılabilecek durumda. 15-20 yaş arası donör çıkarsa nakil yapacağız. Çıkarsa biz de çok mutlu olacağız. Leyla nakil yapmayı en çok istediğim hastalardan" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kahramanı olacak bağışçıları bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN