Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Köpeklerin sonu çöplük olmasın

Kadirli'deki hayvan barınağının içler acısı görüntülerinin ardından bakanlık belediyeye 1 ay süre tanıdı. Ancak çöplük alanında gezen başıboş köpekler, barınağın akıbetinin habercisi niteliğinde

Giriş Tarihi: 11.2.2015
Köpeklerin sonu çöplük olmasın
Kadirli Belediyesi'ne ait hayvan barınağındaki çağ dışı uygulamalara Orman ve Su İşleri Bakanlığı el koydu. Kimsesiz Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği'nin (KİHAYKO) şikayeti üzerine harekete geçen bakanlık, yaptığı denetimin ardından belediyeye ültimatom verdi. 28 Şubat'a kadar barınağın daha elverişli bir yere taşınması ya da hayvanların çevre illerdeki barınaklara nakledilmesi istendi. Aksi takdirde cezai yaptırım uygulanacağı belirtildi. Ancak 300 kadar köpeğin çöplük alanına terk edilmesi, barınaktaki köpeklerin sonunun da aynı yer olacağı endişesi yaratıyor.

AÇLIKTAN ÖLMÜŞLERDİ

Kadirli Belediyesi'ne ait hayvan barınağındaki içler acısı görüntüler, SABAH Güney'de 22 Ocak'ta yayınlanan fotoğrafların ardından kamuoyunun her kesiminden büyük tepki çekti. Barınakta bir hafta içinde 100'den fazla yavru köpeğin açlık ve bakımsızlıktan öldüğü, diğer köpeklerin de ölümle burun buruna olduğu iddia edildi. Gördükleri manzaranın ardından belediyeyi bakanlığa şikayet ettiklerini söyleyen KİHAYKO Başkanı Metin Yıldırım, "Zavallı ağzı dili olmayan hayvanlarımız adeta ölüme terk edilmiş. Burası bir barınaktan çok ölüm kampı haline getirilmiş" dedi.

ŞİKAYET SONUÇ VERDİ

Barınakta gördükleri manzaranın ardından hem bakanlığa şikayet dilekçesi verdiklerini hem de Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunduklarını kaydeden Yıldırım, "Şikayetimiz üzerine Orman ve Su İşleri Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık mühendisleri barınaktaki çağ dışı koşulları gördükten sonra belediyeye 28 Şubat'a kadar süre tanıdı. Barınak ya başka bir yerde daha iyi şartlarda yeniden yapılacak ya da buradaki köpekler çevre illerdeki barınaklara nakledilecek. Ancak belediyenin bunu yapacağını düşünmüyoruz" diye konuştu.

KÖPEKLER ÇÖPLÜK ALANINDA

Kadirli'de yaklaşık 300 başıboş köpeğin çöplük alanına terk edildiğini belirten KİHAYKO Başkanı Metin Yıldırım, "Bir doktor olan başkan Ömer Tarhan, barınak koşullarını düzeltme sözü vermişti ama son uygulamaları yüzünden yerine getireceğini düşünmüyoruz. Köpekler çöplük alanına terk edilmiş. Belediyeden kılını kıpırdatan yok. Barınaktakiler de büyük ihtimalle buraya bırakılacak. Oysa 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu, köpeklerin sorumluluğunu belediyeye vermiş. Bu hayvanların sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürmesi belediyenin görevi" şeklinde konuştu.

"GÖZÜMÜZ ÜSTLERİNDE"
Kadirli'deki barınak sorununun çözülmesi için sonuna kadar mücadele edeceklerini vurgulayan Metin Yıldırım, "Türkiye'nin dört bir yanındaki barınakları mercek altında tutuyoruz. Hemen burnumuzun dibindeki bu sorumsuzluğa göz yumacak değiliz. Adana ve çevresindeki başka barınaklarda da ilkel şartların hüküm sürdüğü haberini aldık. Buraları da sürekli denetleyerek belediye başkanlarını rahatsız etmeye devam edeceğiz. Hayvanlar kendini savunamıyor ama biz onların savunucusuyuz" dedi.

"VETERİNER UĞRAMIYOR"
Yaptıkları şikayetlere rağmen belediye veterineri Murat Tıraş'ın barınağa uğramadığını iddia eden Metin Yıldırım, "Veterinerin yerine, barınakta resmi bir görevi olmamasına rağmen Oğuz Kırpık isimli kişinin hayvanları ameliyat ettiğini, röntgen filmi bile çekmeden bir köpeğe kırık tedavisi uyguladığını öğrendik. Bu kişi hakkında da Orman Su İşleri 7. Bölge Müdürlüğü ve Osmaniye Şube Müdürlüğü'ne resmi suç duyurusu yaptık" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Köpeklerin sonu çöplük olmasın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN