Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ravdanur: Çocukların ölmesini önleyeceğim

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencisi Suriyeli Ravdanur Cumha, "Ülkemde yönetici olacağım, çocukların ölmesine izin vermeyeceğim" dedi

Giriş Tarihi: 11.2.2015
Ravdanur: Çocukların ölmesini önleyeceğim
Suriye'de çıkan iç savaş ve karışıklığın ardından Türkiye'ye ailesi ile beraber göç etmek zorunda kalan ve şimdi Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde okuyan Ravdanur Cumha, Türkiye'ye ve okuluna olan hayranlığını anlattı. Bütün sıkıntılara rağmen Türkiye'deki hayatının çok güzel olduğunu belirten Cumha, "Ülkemde iyi bir siyasetçi, adil bir yönetici olmak istiyorum. Böylece suçsuz çocukların ölümlerine izin vermeyeceğim. Benim çekmiş olduğum sıkıntıları ve acıları benden sonraki çocukların yaşamasına müsaade etmeyeceğim" dedi.

KUŞLAR YERİNE BOMBALAR

Suriye'nin İdlip kentinde, 9 çocuklu bir ailede 1995'te dünyaya geldiğini belirten Ravdanur Cumha, annesinin ev hanımı, babasının ise uluslararası ticaretle uğraşan bir işadamı olduğunu söyledi. Kendisini "Her sabah uyandığımda güneşe bakarım. Güneşin gülümsemesi bana enerji ve mutluluk verir" diye tanımlayan genç kız, ülkesindeki iç savaşın kendilerine korku dolu günler yaşattığını söyledi. Ravdanur Cumha, "Evlerin bazılarını, bombalardan dolayı yıkılmış halde gördüm. Gökyüzünü siyah dumanlar sarmıştı, her yerden bomba sesleri geliyordu. Havada kuşlar yerine bombalar vardı" dedi.

SINIRA KADAR YÜRÜDÜK

Genç kız Türkiye'ye gelişlerini ise şöyle özetledi: "Bomba seslerini, annemin gözyaşlarını, babamın koşuşturmalarını, ölen arkadaşlarımı ve kardeşlerimin korkudan panikle attığı çığlıkları hayatım boyunca unutamam. Babam 'Hemen çıkmamız lazım' diye bağırdı. Türkiye tarafına yola çıktık, iki saat yürüdük ve Türkiye'ye geldik. Hatay'da çadır kentte kalmak zorunda kaldık. Hatay'da bulunan çadır kentte yeni hayatımızı kurmaya başladık. Ama ailem ve ben çok zor durumda kaldık. Babam bizlere hep yakın olmaya ve kendi varlığını hissettirmeye çalışıyordu."

HOCALAR İLGİLENİYOR

Hatay'daki kampta iki ayda Türkçe öğrendiğini ve bunun dönemin Valisi tarafından dikkat çekici bulunduğunu kaydeden Cumha, "Vali bey, Hasan Kalyoncu Üniversitesi'ne kaydolmamı sağladı. Hayallerimi gerçekleştireceğim için Türkiye ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi benim güneşim oldu. Şu an öğrenim gördüğüm Hasan Kalyoncu Üniversitesini çok seviyorum. Hocalarımız bizimle çok ilgileniyor, okul yönetimi çok defa benimle bire bir ilgilendi ve en küçük bir sıkıntım olsa hemen yardımcı oluyorlar. İstiyorum ki bütün çocuklar benim gibi mücadele etsinler ve okusunlar" diye konuştu.

KİTAPLAR YALAN YAZIYORMUŞ
Ravdanur Cumha "Suriye'de yaşarken Türkiye hakkında hiç iyi şeyler düşünmezdik. Çünkü kitaplar Türkiye'nin Osmanlı zamanından beri Suriye'ye zarar verdiği gibi ifadeler anlatırdı ve biz bunlara inandırıldık. Ancak Türkiye'ye geldikten sonra bu fikrimiz tamamen değişti. Çünkü Türkiye'nin ne kadar misafir sever bir ülke olduğunu öğrendik. Birçok Müslüman ülke bizlere sırtını dönerken, Türkiye bize kapılarını açtı. Türkiye'nin bu kadar iyi bir ülke olduğunu buraya yerleştikten sonra öğrendik" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ravdanur: Çocukların ölmesini önleyeceğim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN