Çağ Üniversitesi'nde tarihi sempozyum

Giriş Tarihi: 13.2.2015
Çağ Üniversitesi'nde tarihi sempozyum

Türkiye'nin İkinci Dünya Savaşı'na girmemesi kararının alındığı İnönü-Churchill görüşmesi, Çağ Üniversitesi'nde düzenlenen sempozyumda masaya yatırıldı

Çağ Üniversitesi'nde 'İnönü-Churchill Yenice Zirvesi Işığında II. Dünya Savaşı'nda Türkiye' konulu sempozyum düzenlendi. Çağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Engin Oba'nın moderatörlüğünü yaptığı sempozyumda, Prof. Dr. İlhan Tekeli ve Çağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esat Arslan konuşmacı olarak yer aldı.

HER YIL YAPILIYOR

Açılış konuşmasını yapan Çağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. H. Çetin Bedestenci, "Ülkemiz için tarihi önem taşıyan bu görüşmeyi öğrencilerimizin daha iyi kavrayabilmesi için her yıl sempozyum düzenliyoruz. Bu yıl da oldukça değerli akademisyenlerimizle, İnönü-Churchill Yenice Zirvesi Işığında II. Dünya Savaşı'nda Türkiye konusunu konuşuyoruz" dedi. Prof. Dr. Ali Engin Oba "30 Ocak 1943'te İnönü ve Churchill arasında yapılan görüşme ve alınan kararla, Türkiye savaşa girmeden, savaşın şekillenmesinde etkin rol oynamayı başaran tek ülkedir" dedi. Prof. Dr. Esat Arslan ise dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün zekası sayesinde Türkiye'nin savaş dışında kaldığını belirtti.

ÖNEMLİ KAZANIMLAR
Prof. Dr. İlhan Tekeli, "1. Dünya Savaşı, 2. Dünya Savaşı'nın hazırlığı niteliğindeydi. Türkiye bu savaşa girmeyerek önemli kazanımlar elde etti" derken, Prof. Dr. Ali Engin Oba, "Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ile Birleşik Krallık Başbakanı Winston Churchill arasında yapılan görüşme ve alınan kararla, Türkiye savaşa girmeden, savaşın şekillenmesinde etkin rol oynamayı başaran tek ülkedir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çağ Üniversitesi'nde tarihi sempozyum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN