Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kırgızistan'da sağlık temasları

Adana Sağlık Turizmi Derneği (ASTD) Başkanı Kemal Attila, uzun süredir sağlıktaki yapılanma ve eksikleri incelenen Kırgızistan'a ilk ziyaretini gerçekleştirdi

Giriş Tarihi: 14.2.2015
Kırgızistan'da sağlık temasları
Uzun zamandır sağlık alanındaki yapılanmaları ve eksiklikleri incelenen Kırgısiztan'a, Adana Sağlık Turizmi Derneği (ASTD) tarafından ilk ziyaret gerçekleşti. ASTD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Kemal Attila tarafından gerçekleştirilen ziyaretten verimli sonuçlar elde edildi. Kemal Attila Kırgızistan'da Sağlık Bakanı Dr. Talantbek Batyraliev ile görüştü. Toplantıya Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı heyeti de katıldı.

İŞBİRLİĞİ BAŞLAMALI
Ziyarette ilk olarak yüzyıllardır bir arada aynı kültürü yaşayan iki kardeş devletin birlikteliğinden bahsedildi. Türkiye ile Kırgısiztan arasında imzalanan sağlık alanında devletler arası işbirliği anlaşması da gündeme alınarak, buna ilaveten ASTD olarak neler yapılabileceği üzerinde görüşüldü. Sağlık alanından Kırgız sağlık sisteminin güçlendirilmesi, Kırgız vatandaşlarının Adana'da tedavi imkanlarının sağlanması ve tıbbi personel eğitimleri gibi değişik konuların gündeme alındığı toplantı iki saat sürdü ve işbirliğinin bir an önce başlaması temenni edildi.

BÜYÜKELÇİYLE GÖRÜŞTÜ
Kemal Attila ikinci önemli görüşmesini, Türkiye Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç ile gerçekleştirdi. Uzun süren toplantıda, Kırgısiztan'ın ekonomik yapısı, reformları, sağlık yapısı ve Türkiye ile işbirliği modelleri gündeme alınarak değerlendirmeler yapıldı. Sağlık turizmi ve hastaların Türkiye'ye gönderilmesi için nasıl bir yol izlenmesi gerektiği hususlarında da önemli bilgiler Dr. Kemal Attila'ya. sunuldu. Attila'nın Bikek ziyaretti, işadamları ile devam etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kırgızistan'da sağlık temasları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN