Numune'de röntgen işkencesi

'da KHB eski yöneticilerinin yanlış kararları yüzünden yine MR krizi yaşanmaya başladı. MR çektirmek için Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne giden hastalar geri çevriliyor

Giriş Tarihi: 17.2.2015
Adana Numune'de röntgen işkencesi
Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sular durulmuyor. Kamu Hastaneleri Birliği eski Genel Sekreteri Kemal Kiraz ile Mali İşler Daire Başkanı Tevfik Doğan döneminde görüntüleme ihalesinin usulsüz yapıldığı iddiaları üzerine Sağlık Bakanlığı ile Cumhuriyet savcılığı harekete geçerek soruşturma açtı. O dönemde görüntüleme işini yapan firmanın, "İhale netleşinceye kadar cihazlarımızı sökmeyelim" teklifi Kemal Kiraz tarafından reddedildi. Vatandaşlar 1,5 ay MR işkencesi yaşadı. İhale yeniden yapıldı ve Çukomed firması kazandı. Bu kez de daha önce ihaleyi kazanan Benefit firmasının cihazlarını sökmesi yüzünden hastanede yine MR çekilemez hale geldi. Olan yine vatandaşa oldu. Bilindiği üzere Adana Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Kemal Kiraz ve Mali İşler Daire Başkanı Tevfik Doğan'ın görevleri döneminde Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin görüntüleme hizmet alımı ihalesi yapıldı. İptal edilen ilk ihale 27 Şubat 2014'te yapıldı. İkinci ihale ise 16 Haziran 2014'te yapıldı ve bir kez daha iptal edildi. İptal sürecinde Numune Hastanesi'ndeki MR cihazı, yapılan tüm uyarılara rağmen sökülerek ihaleyi kazanan BENEFİT firmasının cihazı takıldı. İki işlem arasındaki 2 ay boyunca MR cihazı devre dışı kalınca vatandaşlar zor günler yaşadı.

MAĞDURİYET SÜRÜYOR

Yenilenen ihaleyi ise ÇUKOMED firması kazandı. Bu kez, BENFİT firması Şubat ayı başında cihazını sökmek zorunda kaldı. Numune Hastanesi'ne giden hastalar, MR çektiremezken Çukurova Devlet Hastanesi'ne yönlendirilmeye başlandı. MR için günler sonrasına randevu alabilen hastaların teşhis ve tedavi süreçleri aksarken bu sorunun mart ayı sonuna kadar süreceği öğrenildi. Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Kürşat Arıkan, vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi için çalışmaların hızlandırılması talimatı verdi.

FİRMA UYARMIŞTI
Şaibeli olduğu iddia edilen ihale döneminde sözleşmesi 31 Ağustos 2014 itibariyle sona eren firma, vatandaşların mağdur olmaması ve sağlık hizmetlerinin aksamaması için cihazlarını görüntüleme merkezinde kullanılmasına izin vermişti. Ancak Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Kiraz, insan sağlığını hiçe sayacak bir uygulamaya imza atarak bu talebi reddetmiş ve Numune Hastanesi'ndeki cihazların tahliye edilmesini istemişti. Kiraz'ın bu uyarıları dikkate almamasının faturasını ise vatandaşlar ödemeye devam ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana Numune'de röntgen işkencesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN