Hatay'da arılar için sperm bankası kuruldu

Giriş Tarihi: 17.2.2015
Hatay'da arılar için sperm bankası kuruldu
İnsanlar ve çiftlik hayvanlarından sonra arılar için de sperm bankası kuruldu. Dünyada birçok üniversitenin denediği ancak başarılı olamadığı işi Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Ziraat Fakültesi Zootekni Bölüm Başkanlığı Arıcılık Bölümü'nün araştırma görevlileri başardı. Bu dalda yüzde 60 başarı oranıyla Türkiye, MKÜ sayesinde ABD ve Almanya'nın ardından dünya sıralamasında 3'üncülüğe yerleşti.

IRKLAR YOK OLMAYACAK

Bal arılarından sperma depolama ve depolama sonrasında spermaların işlevini arttırma uygulamaları laboratuarında erkek arılardan alınan spermler, dereceli dondurma cihazı tarafından her dakika 3 derece düşecek şekilde eksi 40 derecede donduruluyor. Spermler dondurma işlemi tamamlandıktan sonra azot tanklarında saklanıyor. Spermler yıllar sonra çıkarılıp kraliçe arılara aktarılarak onlardan tekrar işçi arılar üretilebilecek. Böylece ülkemizde ki önemli arı ırklarından Kafka, Muğla ve Anadolu ırkı gibi arı ırklarının nesillerinin tükenmesinin önüne geçilecek.

ÇALIŞMALAR 2013'TE BAŞLADI
MKÜ Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Aziz Gül, bu çalışmanın Türkiye'de bir ilk olduğunu söyledi. Bu kapsamda 2013 yılında TÜBİTAK'a bir proje sunduklarının altını çizen Yrd. Doç. Dr. Gül, "Amacımız bal arılarının semenlerini yani spermlerini depolayarak bu arı ırklarını sonraki kuşaklara aktarmaktı. Projemiz TÜBİTAK tarafından kabul edildi ve biz işe 2013 yılında başladık. Şu anda geldiğimiz nokta da gayet güzel" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hatay'da arılar için sperm bankası kuruldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN