Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bartık: Cari açığın düşmesi sevindirici

GTO Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, cari işlem açığının son 4 yılın en düşük seviyesine gelmesinin ülkenin gelişmesi için sevindirici olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 18.2.2015
Bartık: Cari açığın düşmesi sevindirici
Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, 2014 yılı cari işlem açığının önceki yıla göre 18 milyar 822 milyon dolar azalarak 45 milyar 836 milyon dolara gerilemesinin ülkenin hedeflerine ulaşması açısından önemli olduğunu söyledi. Bartık, Türkiye'nin önemli sorunlarından cari açığın son 4 yılın en düşük seviyesine gerilemesinin sevindirici olduğunu belirtti.

ÖNEMLİ GELİŞME
Verilerin beklentilere yakın çıktığını ifade eden Eyüp Bartık, Türkiye ekonomisinin yıllarca cari açık problemiyle uğraştığına dikkat çekti. Gelişmekte olan ülkeler arasında en güvenilir limanın Türkiye olduğunun altını çizen Bartık, güvenin sürdürülmesi için bu yönde gelişmelerin devam etmesi gerektiğini dile getirdi. Bartık, bu gelişmenin piyasaları rahatlatacağını ifade etti. Aralık ayında ekonominin 6,82 milyar dolar açık verdiğini anımsatan Bartık, "Piyasalar cari açığın Aralık ayında 6,7 milyar dolar seviyesinde olmasını bekliyordu. Türkiye'nin cari işlemler açığı 2014 yılı Kasım ayında 5 milyar 636 milyon dolar, yıllandırılmış bazda da 47 milyar 86 milyon dolar olmuştu. 2014 yılı genelinde ise cari işlemler açığı 2013 yılına göre 18 milyar 822 milyon dolar azalarak 45 milyar 836 milyon dolara geriledi" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bartık: Cari açığın düşmesi sevindirici
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN