Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Profesöre şapka infiali

Prof. Dr. Ahmet Eyicil'in, 1925'te idam edilenlerin, Şapka Kanunu'na muhalefetten değil, adi suçlardan asıldığı şeklindeki iddiası infial yarattı

Giriş Tarihi: 19.2.2015
Profesöre şapka infiali
Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Eyicil'in Kahramanmaraş'ta 1925 yılında idam edilenlerin şapka kanununa muhalefetten değil, hırsızlık ve benzeri suçlardan öldürüldüğünü açıklaması büyük tepki yarattı. İdam edilenlerin yakınları, Prof. Dr. Ahmet Eycil'in özür dilemesini istedi. Aile mensupları, Eyicil'in kendileri ve geçmişleri hakkında isnatta bulunmasının, açıklama yapmayı zorunlu hale getirdiğini belirtti.

TEMYİZ HAKKI YOKTU

Maşallah Ali Efendi'nin torunu Adnan Gemci aile adına açıklama yaparak, "Kahramanmaraş'ın milli mücadelesinde görev yapmış dini inanç ve değerleri uğruna göz kırpmadan kendisini feda etmekten çekinmemiş olan dedemiz Maşallah Ali Efendi ve şehit arkadaşları aleyhine yapmış olduğu aşağılayıcı ve ispatı olmayan suçlamalar, Kahramanmaraş halkında ve ailemizde infiale yol açmıştır. Halkımız bilmelidir ki, İstiklal Mahkemeleri'nin en büyük özelliği avukat ve temyiz hakkının bulunmamasıdır. Yargılananların birçoğu aynı gün içinde tutuklanıp, yargılanır, cezaları verilir ve idam edilir" dedi.

KİMSENİN HADDİ DEĞİL

Adnan Gemci şöyle devam etti: "Dini inanç ve değerleri uğruna kendi canı ve ailesini feda etmekten çekinmemiş masum insanlara asılsız ve mesnetsiz olarak hırsızlık yaftası yapıştırmak kimsenin haddine değildir. Bugün Anadolu'nun değişik yerlerinde olduğu gibi Kahramanmaraş'ta da İskipli Atıf Hocalar vardır. Şeyh Said isyanından tutun da Yozgatlı Hacı Ahmet Efendi de masum insanlardan sadece bir kaçıdır. Rize'de bu mazlumların izleri bulunmaktadır. İşte bizim dedelerimiz ve arkadaşları başka Atıf Hocalardır. Biz dedelerimizin torunları olarak dedemizin mezar yerini hala bilmemekteyiz."

DERHAL ÖZÜR DİLEMELİ

Gemci açıklamasında, "Şimdi bir zat çıkmış, üstüne vazife olmadığı halde, reklamını yapmak ve egosunu tatmin etmek için demeç veriyor. İdam edilenler sadece inandığı din ve değerler uğruna şehit olmayı kendisine bir paye olarak görmüşlerdir. Bu zat, İstiklal Mahkemesi'nin 95 yıldır tartışma konusu olan ve incelemeye bile açılmayan gizli zabıt ve tutanaklarına nasıl ulaştığını ve bu suçlamaları hangi delil ve ispatlara dayandırdığını açıklamalıdır. Aksi halde kişilik haklarına saygısızlık yapmış ve yıllar önce idam edilmiş olan insanların ve ailelerinin onuru ile oynamış olacaktır. Bu nedenden ötürü derhal özür dilemelidir" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Profesöre şapka infiali
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN