Tarım arazisinde mezbaha yapacak

Her fırsatta tarım arazilerinin imara açılmayacağını söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, mezbaha için 650 dönümlük tarım arazisini kamulaştıracak

Giriş Tarihi: 19.2.2015
Tarım arazisinde mezbaha yapacak
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün, Ceyhan ilçesinin Çakaldere mevkisindeki 650 dönümlük birinci sınıf tarım arazisini, mezbaha yapmak için imara açıp kamulaştırma girişimine Adana 2'nci İdare Mahkemesi 'dur' dedi. Mahkeme, yürütmeyi durdurma kararı vermesine karşın, tarım arazisine göz koyan Sözlü, söz konusu bölgenin tarım amacı dışı kullanımı için Toprak Koruma Kurulu'na başvurdu. Oysa Sözlü, daha önce yaptığı çeşitli açıklamalarda, "Tarım topraklarının imara açılması hususunda dikkatli olmalıyız. Bu beyanım aynı zamanda bir teminattır" demişti.

HAZİNE ARASI VAR

Adana Büyükşehir Belediyesi, Belediye Encümeni'nin 23.07.2014 tarih ve 2253 sayılı kararına istinaden Çakaldere mevkiindeki 650 dönümlük tarım arazisini kamulaştırmak için hisse sahiplerine görüşme talebini içeren tebligat gönderdi. Tebligatta, söz konusu bölgede mezbaha yapılacağı belirtilirken hisse sahipleri, birinci sınıf tarım arazisi olması nedeniyle arazilerini satmak istemediklerini söyledi. Çiftçilik yaparak geçimlerini sağladıklarını belirten hisse sahipleri, yetkililere mezbaha için aynı bölgede bulunan hazineye ait arazinin tercih edilmesini önerdi.

MAHKEME KARŞI ÇIKTI

Ancak bundan sonuç alamayan hisse sahipleri Adana 2'nci İdare Mahkemesi'ne dava açtı. Mahkeme, 15 Ocak 2015'te "uygulanması halinde telafisi güç zarar doğurabilecek nitelikte bulunması nedeniyle" yürütmenin durdurulmasına karar vererek hisse sahiplerini haklı buldu. İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü de mahkemeye sunulmak için yapılan arazi tespiti başvurusuna, "5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu kapsamında yapılan incelemede 431 nolu parselin mutlak tarım arazisi niteliğinde olduğu tespit edilmiştir" şeklinde yanıt verdi. "

TEMİNAT BENİM" DEMİŞTİ

1'inci sınıf tarım arazisini imara açmak için her yolu deneyen Büyükşehir, son olarak Toprak Koruma Kurulu'na başvurdu. Büyükşehir kurul aracılığıyla, dava konusu olan 1'inci sınıf tarım arazilerinin amaç dışı kullanımı için onay almaya çalışıyor. Oysa Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Tarım Öğretiminin 169. Yıldönümü nedeniyle düzenlenen toplantıda, "Tarım topraklarının imara açılması hususunda dikkatli olmalıyız. Tarım topraklarının imara açılması hususunda bir direncin sahibi olarak bunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu beyanım bu konuda aynı zamanda bir teminattır" demişti.

ÜÇ MİLYON HEKTAR ARAZİ YOK OLDU
Son 10 yılda ülkemiz tarım topraklarının TÜİK verilerine göre yaklaşık 3 milyon hektar azaldığını vurgulayan TMMOB Adana Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Semih Karademir, "Adana'mız bu olumsuz gelişmeden fazlasıyla yara almıştır. Torunlarımızdan emanet olarak aldığımız toprakları korumak adına Adana Büyükşehir Belediyesi'nin Toprak Koruma Kurulu'na yapmış olduğu başvuruyu geri çekmesini talep ederken, Toprak Koruma Kurulu Üyeleri'nin böyle bir talebe ret kararı vermesi ülkemiz tarımı açısından önem arz etmektedir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarım arazisinde mezbaha yapacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN