Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yapı sektörünün zirvesi buluştu

İlki düzenlenen Çukurova Yapı Zirvesi'nde, kentsel dönüşüm konusu her yönüyle konuşuldu. Dünyaca ünlü Mimar Sidney Rasekh, Vancouver kenti örneğini anlattı

Giriş Tarihi: 20.2.2015
Yapı sektörünün zirvesi buluştu
, 1'inci Çukurova Yapı Zirvesi'ne ev sahipliği yaptı. Home&Office Concept ve Öncül Sefa İletişim'in işbirliğiyle gerçekleşen zirvede kentsel dönüşüm projeleri ve uygulamaları ele alındı. Zirvede 'dünyanın en yaşanabilir kenti' unvanına sahip Vancouver'i (Kanada) planlayan dünyaca ünlü Kentsel Geliştirme Uzmanı, Strateji ve Kent Plancısı-Mimar Sidney Rasekh deneyimlerini paylaştı.

ÜNLÜLER VANCOUVER'İ İSTİYOR
Mimar Sidney Rasekh, Vancouver'i tasarlarken sokaktaki insanların görüşlerine önem verdiklerini belirtti. Vancouver'i global kentler arasına sokmak için yola çıktıklarını kaydeden Rasekh, "Şimdi Vancouver, dünyanın en zengin ve ünlü insanlarının ev almak istediği bir yer. Dünyada konut fiyatlarının en pahalı olduğu 6'ncı kent. Sokaklarda dünyanın sayılı zenginlerini ve ünlü kişileri görebilirsiniz. Bunu sağlayan, kaliteli şehircilik ve yüksek yaşam standartları sunması" dedi.

150 MİLYAR DOLARLIK EKONOMİ

Kenti planlarken, ekonomiye de katkı konulması için çalıştıklarını kaydeden Sidney Rasekh şöyle konuştu: "Vancouver, zamanla bilişim, sinema ve televizyon gibi birçok sektörün merkezi olmaya başladı. Artık Vancouver'de yılda 150 milyar dolarlık bir ekonomi var. Kültürel hayata yönelik yapılan yatırımlar sayesinde izlediğiniz birçok film Vancouver'daki stüdyolarda çekiliyor. Microsoft'un Kuzey Amerika kampusu şu anda Vancouver'de."

ORTAK PROJELER YAPILABİLİR

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü "Şehirlerin planlamasını yapmak kolaydır ama uygulamak zordur" dedi. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz da zirve kapsamındaki panelde Mersin ve Adana'da kent planlaması ve imar düzenlemesi noktasında yapılacak çok işin olduğunu söyledi. Kocamaz, Adana, Mersin ve Hatayı kapsayan bir deniz ulaşım projesi için de hazırlık yapıldığını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yapı sektörünün zirvesi buluştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN