Sanatın suya yansıyan yüzü

Geleneksel süsleme sanatı 'Ebru' Yüreğir Belediyesi Kültür Evleri'nde yeniden hayat buluyor. Ebru kurslarına Yüreğir'de yaşayan kadınlar yoğun ilgi gösteriyor

Giriş Tarihi: 24.2.2015
Sanatın suya yansıyan yüzü
Kaybolmaya yüz tutmuş sanatların korunmasına özen gösteren Yüreğir Belediyesi, meslek edindirme eğitimleri kapsamında Yüreğir Kültür Evleri'nde Ebru sanatı kursu da veriyor. Özellikle Yüreğirli kadınlar bir yandan meslek sahibi olurken bir yandan da geleneksel sanatların yaşatılmasına öncülük ediyor.

"DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ"
Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan "Ebru sanatına sahip çıkmakla aslında geçmişimize, değerlerimize, kültürümüze sahip çıkıyoruz. Sadece sanatı yaşatmakla kalmıyor kursiyerlerimize sanatın yanı sıra temel değerlerimizi de aktarmış oluyoruz. Milli değerlerine sahip çıkan nesiller yetiştirmek hepimizin görevidir" dedi.

TAKLİDİ MÜMKÜN OLMAYAN ESERLER

Geleneksel süsleme sanatı olan Ebru, taklidinin mümkün olmaması ile biliniyor. Bu anlamda Ebru'da yapılan her çalışma özel sayılır. Ebru teknesi ise ebrucu için adeta bir deryadır. Ebrucu hayallerini yaşattığı bu deryada, sabırla işlenen desenlerin kâğıda geçmesiyle hayallerini gerçekleştirir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanatın suya yansıyan yüzü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN