Balcalı Hastanesi'ne baştan sona makyaj

Yılların yorgunluğunu taşıyan Balcalı Hastanesi'nde yenileme çalışmaları sürüyor. Başhekim Prof. Dr. Yeşim Taşova, "Çalışmalar bittiğinde ortaya son derece güzel şeyler çıkacak" dedi

Giriş Tarihi: 25.2.2015
Balcalı Hastanesi'ne baştan sona makyaj
Adana'nın yanı sıra çevre illere de hizmet veren Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi, adeta yeniden inşa ediliyor. 1987 yılında hizmete açılan ve zamanla yıpranan hastane, sürdürülen hummalı çalışma ile daha çağdaş bir kimliğe bürünürken binaların güçlendirilmesi de ihmal edilmedi. Başhekim Prof. Dr. Yeşim Taşova, "Açık yüreklilikle konuşmak gerekirse biz eski bir hastaneyiz. Eski hastane olunca şimdiki her şeyimiz de eski" dedi.

TESİSAT YENİLENİYOR

O dönemin mevzuatlarına uygun bir şekilde inşa edilen hastanede birçok noktanın günümüz koşullarına uyumlu olmadığını açıklayan Başhekim Taşova, "En basiti, inşaatlarda elektrik ve kablolar için ayrı bir şaft, su boruları için ayrı bir şaft olması gerekiyor. Bu yeni mevzuatta var. Ama biz 27 yıllık bir hastane olunca hepsi aynı yerden geçiyor. Bu da büyük sıkıntı oluyor. Tüm binanın elektrik ve su donanımın yenilenmesi çalışmalarını da sürdürüyoruz" diye konuştu.

YENİ AMELİYATHANE
Yenileme ve inşaat çalışmaları yapılırken öncelikli olarak deprem riskini göz önünde bulundurduklarını vurgulayan Taşova, poliklinik bölgelerindeki koridorların tamamıyla yenilenirken engellilere yönelik düzenlemelerin yapıldığını söyledi. Var olan asansörler yenilenirken ihtiyacın karşılanması için yeni asansörlerin de yapıldığını ifade eden Taşova, "Hastanemiz için diğer bir yenilik ise ameliyathane inşaatı. Halen 23 odalı olan ameliyathane bittiğinde oda sayısı 35 olacak. Eski ameliyathane yerine ise yeni yoğun bakımların inşaatına başlıyoruz" şeklinde konuştu.

REKTÖRDEN DESTEK
Başhekim Prof. Dr. Taşova, Balcalı Hastanesi'ndeki yenileme çalışmaları için gerekli ödeneklerin bilimsel araştırma projeleri üzerinden gerçekleştiğini belirterek, "Özel bütçeden yapılıyor. Yani büyük ölçüde öz kaynaklarınıza dokunmuyorsunuz. Bu konuda Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Kibar'ın çok büyük desteklerini görüyoruz. İnşaat çalışmalarında ufak tefek teknik aksaklıklar meydana gelmiyor değil ancak alınan önlemler sayesinde sıkıntılar bir kişinin burnu bile kanamadan hallediliyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balcalı Hastanesi'ne baştan sona makyaj
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN