Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkan Savaş zam konusunda ısrarlı

Giriş Tarihi: 26.2.2015
Başkan Savaş zam konusunda ısrarlı

Hatay'da yılan hikayesine dönen su zammı konusu çözüme kavuşmadı. HATSU'nun olağanüstü toplantısına Başkan Lütfü Savaş'ın "daha da zam' isteği damga vurdu

Hatay Su ve Kanalizasyon İdaresi (HATSU) Genel Müdürlüğü'nün geçtiğimiz Pazartesi günü yapılan olağanüstü genel kuruluna Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ın, ek bütçe için su fiyatlarının 2 TL'den 2,5TL'ye çıkarılması isteği damgasını vurdu. Su zammının geri alınması için önerge veren AK Parti grubuna, MHP ve SP'den de destek geldi. Gruplar, "Zammı halka anlatmamız çok zor. Yüzde 50 indirim istiyoruz" diye görüş belirtti. Genel kurulda su fiyatlarının yeniden ele alınmasına karar verildi ve konu Plan ve Bütçe Komisyonu'na gönderildi.

BOMBA ETKİSİ YAPTI

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Gülen, grup adına konuşan Kudret Özbakış ve Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, suya yapılan zammın halka zulüm haline geldiğini ve uygulanan bedelin yüzde 50 oranında indirilmesini istedi. MHP grubu da, zammı halka anlatamadıklarını belirterek AK Parti grubunun verdiği önergeyi desteklediğini bildirerek, su fiyatlarının yeniden gözden geçirilmesini istedi. Grupların indirim talebi görüşülürken, Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ın HATSU'ya 39 milyon liralık et bütçe için su fiyatlarının 2 liradan 2,5 liraya çıkarılması isteği bomba etkisi yaptı.

616 MİLYON BORÇ VAR

HATSU'nun 616 milyon 920 bin lira borcu bulunduğunu, bunun sadece 120 milyon lirasının elektrik borcu olduğunu söyleyen Başkan Lütfü Savaş, "Elimizde olsa da keşke vatandaşa içme suyunu bedava verebilsek. Ancak HATSU ayda 13 milyon lira borç ödüyor. İçme suyundan aylık geliri ise 12 milyon lira. HATSU'nun aylık gideri cari harcamalar ile birlikte 20 milyonu buluyor" dedi. Başkan Savaş, içme suyunda beklenen indirimin ancak 3 yıl sonra yapılabileceğinin de altını çizdi.

BORÇLAR ÖTELENECEK

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci ise Başkan Savaş'ı sürekli borçları gündeme getirmesinin doğru olmadığını öne sürerek, "Başbakanımız kapanan belediyelerin borçlarını 1 yıl ötelediğini ve bir yılın sonunda borçların yapılandırılacağını söyledi. Kısaca borçlar konusunda uzun vadede geri ödeme planı sunulacak ve belediyelerin geçmişten kaynaklanan borç yükü bitecek. Hal böyle iken Başkan Savaş'ın sürekli borçları gündeme getirip halkın beklentisine yanıt vermemesi doğru değil" dedi.

RAPOR BELİRLEYECEK

CHP Grubu adına söz alan meclis üyeleri de vatandaştan su zamları ile ilgili şikayetlerin kendilerine de geldiğini bu manada uzlaşmalı bir yöntemle bu soruna bir çözüm bulunması gerektiğinin altı çizildi. Yapılan tartışmaların ardından HATSU genel kurulunda su fiyatlarının yeniden ele alınmasına karar verildi. Konu Plan ve Bütçe Komisyonuna gönderildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkan Savaş zam konusunda ısrarlı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN