Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Belediyeler yeşile karşı

Giriş Tarihi: 27.2.2015
Belediyeler yeşile karşı

Adana'da Zihni Aldırmaz döneminde gasp edilen yeşil alana Başkan Hüseyin Sözlü seyirci kalırken, Çukurova Belediyesi de aynı yerde yükselen ruhsatsız yapıya göz yumdu

Adana'da Büyükşehir ve Çukurova Belediyesi'nin yeşile karşı duyarsızlığı bitmek bilmiyor. Yasaları ve Meclis kararlarını hiçe sayan Büyükşehir Belediyesi eski Başkanvekili Zihni Aldırmaz döneminde alınan kararla Yurt Mahallesi'ndeki yeşil alanlar gasp edildi. Halkın kullanımında olması gereken yerde spor salonu, trafo olarak ayrılması gereken yerde ise TEİAŞ'a (Türkiye Elektrik İletim A.Ş.) ait 3 katlı bir bina yükseldi. Aldırmaz'ın yeşile vurduğu darbeyi Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü seyrederken, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin ise trafo merkezi adı altında ruhsatsız olarak inşa edilen TEİ- AŞ'a ait 3 katlı binanın yükselmesine göz yumdu. Adana Büyükşehir Belediyesi'nin yasalara aykırı bir şekildeki yeşil alan gaspı Zihni Aldırmaz'ın başkanvekilliği yaptığı dönemde yaşandı. Aldırmaz, imara yeşil alan olarak işlenen 38 dönümlük alanın 4 bin metrekaresinin ASKİ idari hizmet alanı olarak kullanılmasını istedi. Büyükşehir Belediye Meclisi'ne verilen teklif, 16 Şubat 2011 tarihinde komisyonun olumsuz görüş belirtmesine karşın kabul edildi. Daha sonra bu karara yapılan itiraz haklı bulundu ve alınan karar iptal edildi. Ancak, İmar Kanunu ve Meclis'in iptal kararına rağmen yeşil alan gaspı gerçekleşti.

İKİ BELEDİYE SADECE İZLEDİ
Yaklaşık 9 bin metrekarelik yeşil alan gasp edilerek temeli atılan iki bina tamamlandı. Teknik altyapı adı altında trafo ve TEİAŞ'a ait 3 katlı bina yükseldi. Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliği'ne göre yeşil alanlara eşdeğer alan yaratması gereken Büyükşehir Belediyesi, bu kuralı da ihlal etti. Sorumluluk bölgesindeki inşaatları denetlemesi ve ruhsatsız yapılara müdahale etmesi gereken Çukurova Belediyesi ise üzerine düşen görevi yerine getirmeyerek suça ortak oldu. Eski yönetim döneminde yapılan hukuk dışı uygulamaya Başkan Sözlü'nün nasıl bir tavır alacağı merakla bekleniyor.

YASA NE DİYOR?
3194 sayılı İmar Kanunu

18.maddesinin 3.fıkrası; "Düzenleme ortaklık payları, düzenlemeye tâbi tutulan yerlerin ihtiyacı olan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilk ve ortaöğretim kurumları, yol, meydan, park, otopark, çocuk bahçesi, yeşil saha, ibadet yeri ve karakol gibi umumî hizmetlerden ve bu hizmetlerle ilgili tesislerden başka maksatlarla kullanılamaz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Belediyeler yeşile karşı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN