Kocamaz: Taşımada güvenlikli dönem

Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin, araç takip sistemi, kamera ve alarm butonu ile donattığı araçları yakında hizmete girecek

Giriş Tarihi: 27.2.2015
Kocamaz: Taşımada güvenlikli dönem
Mersin'in Tarsus ilçesinde 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın bindiği minibüs şoförü tarafından vahşice katledilmesi, Büyükşehir Belediyesi'ni harekete geçirdi. 'Kamera, araç takip sistemi' ile darp, cinsel taciz ve hırsızlık gibi acil durumlarda kullanılmak üzere toplu taşıma araçlarına kurulacak 'acil durum butonu' Başkan Burhanettin Kocamaz tarafından tanıtıldı.

3 AYDA TAMAMLANACAK

Başkan Kocamaz, toplu taşıma araçlarında bulunan mevcut kamera sisteminin yeterli olmadığının altını çizerek, sistemin 3 ay içinde belediye araçlarına ve en yakın zamanda da tüm toplu taşıma araçlarına kurulacağını söyledi. Donanımları bakımından Türkiye'de bir ilk niteliği taşıyan sistemle, yolcunun okuttuğu kart ile tüm bilgiler takip merkezine aktarılacak. Darp, cinsel taciz, yangın, hırsızlık gibi tehditlerle karşılaşıldığında kullanılacak panik butonuna basılması halinde, imdat çağrısı merkezine iletilecek ve takip merkezi navigasyon üzerinden aracın hangi yöne seyrettiğini görerek, gerekli kurumlara bilgi aktaracak. Araçtaki kameralar üzerinden alınan görüntüler de hem merkezden hem de akıllı telefonlara indirilecek uygulamalarla birebir izlenebilecek. Aynı zamanda araç sürücüsü de herhangi bir tehdit anında önündeki paneli kullanarak gerekli sinyalleri merkeze iletebilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kocamaz: Taşımada güvenlikli dönem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN