Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mersin'de Suriyeli çocuklar atık topluyor

Ülkelerinden kaçıp Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin çocukları, geçimlerini sağlamak için atık topluyor

Giriş Tarihi: 8.3.2015
Mersin'de Suriyeli çocuklar atık topluyor
Mersin merkez Akdeniz ilçesinin Siteler, Gündoğdu, Çay, Çilek, Kurdali mahallerinde son 3 yılda Suriyeliler tarafından kurulan hurdacılarda çalışan Suriyeli çocuklar atık toplayarak geçimlerini sağlamaya çalışıyor. Kayıt dışı işyeri açıp, düşük ücretle çalışan Suriyeliler'in sayısının 250 bine dayandığı ileri sürülen Mersin'de, işsizlik oranı da 9.4'den 12.4'e yükseldi. Mersin'de kayıtlı 50 bin Suriyeli bulunurken, kayıt dışı olanların sayısının ise 20 bine ulaştığı tahmin ediliyor.

SAĞLIKSIZ ORTAM

Sokaklarda yaşları 8 ile 15 arasında değişen Suriyeli çocuklar da çöplerden gün boyu atık plastik, demir, çelik, karton, kağıt toplayarak 10-20 lira para kazanıyor. Suriye'de yaşanan iç savaşta anne ve babaları ölen çocuklar topladıkları atıkları da merkez Siteler, Gündoğdu, Çay, Çilek, Kurdali mahallerinde Suriyeliler tarafından açılan hurdacı dükkanlarına satıyor. Çocukların hemen hemen hepsi de gidecekleri yerleri olmadığı için geceyi de hurdacı dükkanlarında sağlıksız ortamda geçiriyor.

MAĞDUR EDİLİYORLAR

Mersin Sokak Çocukları Derneği Başkanı Sabahat Aslan özellikle Mersin'de sorunun giderek büyüdüğünü, devletin ilgili organlarının zaman geçirmeden soruna çözüm bulunması yönünde çalışmalar yapması gerektiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mersin'de Suriyeli çocuklar atık topluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN