Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Neler gördük, bunu da aşarız

Giriş Tarihi: 8.3.2015
Neler gördük, bunu da aşarız

GSO Başkanı Adil Konukoğlu dolardaki büyük artış ve petrol fiyatlarındaki düşüşle ihracatta yaşanan durgunluğun kısa zamanda geçmesini beklediğini söyledi

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu Gaziantep sanayisindeki durgunlukla ilgili umutlu var konuştu. Konukoğlu, Dolar'ın yükselişi nedeniyle dış pazarlarda sıkıntı olduğunu, seçim nedeniyle iç piyasada da temkinlilik yaşandığına dikkat çekerek, "Yaşananlar endişe yaratmasın. Dedidokuyla karamsarlık yaymak doğru değil, sanayi zarar görürse bu kent büyük sıkıntılar yaşar. Seçimin ardından 2002'den olduğu gibi güçlü bir çıkış yaşayabiliriz" dedi.

SANAYİNİN PAYI ARTIYOR

Gaziantep ekonomisinin son yıllarda ihracat ile yükselişe geçtiğini belirten GSO Başkanı Konukoğlu, "Sanayide yakaladığımız ivme ile ihracatımız her geçen gün büyüyor, ihracat kalemlerindeki sanayi ürünlerinin oranı da sürekli artıyor. İhracatımızın ithalatı karşılama oranı yüzde 114. ihracatımızdaki sanayi ürünlerinin payı ise yüzde 95,4. Bu rakam çok önemli. Büyük bir istihdam sağlıyoruz. İhracatta tonaj olarak düşüşümüz yok ama gelirimiz azaldı" diye konuştu. Gaziantep gibi kapasiteli bir şehir bulmanın çok zor olduğunu kaydeden Konukoğlu, "Gaziantep'in yatırımcı ruhuna, azmine sahip çıkıp bu değerleri daha ilerlere taşımamamız gerekmektedir. 6 ay önce arsa dağıttığımız 5. OSB'de 40 firma üretim yapmaktadır. 85 firma ise yatırımlarına devam edip inşaat halindedir. İnsanların bu kadar azimli bir şekilde çalışmalarını alkışlamak gerekmektedir" dedi.

PETROL VE DOLAR İŞİ BOZDU

Son aylarda dış pazarlardan kaynaklanan sıkıntılar olduğunu ancak bunu genel ekonomiye olumuz olarak yormaya ve endişe kapılmaya gerek olmadığını söyleyen Konukoğlu, "Petrolde aşırı düşüş oldu fakat büyük bölümü petrole dayalı olan hammadde fiyatlarına bu durum yansımadı. Petroldeki düşüş nedeniyle alımlar azaldı, müşteriler temkinli davranıyor. Dolar'daki artış da tuz-biber etkisi yaptı. Müşterimiz olan ülkelerin paraları yüze 30'a yakın devalüasyona uğradı. İhracatımızın yüzde 75'i Dolar ile. Pazarlarımızda Dolar'daki artışlardan dolayı alım gücü büyük oranda azaldı" diye konuştu. Avrupa Merkez Bankası'nın 18 ay boyunca düzenli olarak Euro basacağına dikkat çeken Konukoğlu, "2008 krizinde ABD piyasaya yeni para vererek 3-4 ayda durumu toparlamıştı. Şimdi aynı şeyi AB yapabilir. Piyasaya girecek olan 1 trilyon 80 milyar Euro'nun yüzde 5'ini ülkemize çekebilirsek büyük kazanım olur. Akıllı davranır da enerjimizi buraya yönlendirirsek ufak bir canlanma ekonomimiz için müthiş bir kazanım olur. Zaten ülke ihracatımızın yarısı Avrupa'ya. Bunu biraz daha artırırsak hem cari açığı kapatma da hem de milli gelirimizde inanılmaz bir paya sahip olur" diye konuştu.

DEDİKODUCULAR DÜŞMAN

Gaziantep ekonomisinin dinamik bir yapıya sahip olduğunu vurgulayan Konukoğlu, "Dedidoku yayarak 'battık, bitiyoruz' diyenlerin hesabı farklı. Bugün sanayiye gelebilecek zarar kentin tamamını etkiler. Sanayiyle geçinen bir kentiz, olumsuzluk hepimizi sıkıntıya sokar. Bunu yapanlar elini vicdanlarına koymalıdır. Seçim sonrasında bu sorunlar bitecek. 4 yıl gibi bir süreyle seçim yok, hele bir de istikrarlı bir şekilde gidilirse 2002'de yakaladığımız ivmeyi yine yakalarız" dedi.

SANAYİCİYE TAVSİYELER
Gaziantep'te son yıllarda yapılan yatırımların bir bölümünün "komşuya bakarak" yapıldığına dikkat çeken Konukoğlu, "Bilmedikleri sektörlerde yatırım yapmak isteyenlere 'Eğer üreteceğiniz ürün piyasada varsa önce bu işin ticaretini yapın, durumunu iyi görün. 1-2 yıl kendinizi deneyin, öylece doğru yatırımlar yaparsınız' diyorum. En büyük sıkıntımız herkesin bildiği değil, gördüğü işi yapmaya çalışması. Bundan dolayı zaman zaman sıkıntı yaşıyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Neler gördük, bunu da aşarız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN