Hatay için utanç verici

Giriş Tarihi: 10.3.2015
Hatay için utanç verici
Hatay'da musluklardan lağım suyu aktığının ortaya çıkmasının ardından HATSU'ya tepkiler büyüyor. Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, içme suyuna kanalizasyon suyu karışmasını, Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü'nün (HATSU) iş bilmezliğine bağladı. Hatay genelinde her 5 musluktan 1'inden mikrop akmasını skandal olarak değerlendiren Kimyeci, HATSU'nun üzerine düşen görevleri beceremediğini iddia etti.

ŞİMDİDEN İFLAS ETTİLER
İçme suyunda yapılan incelemelerde kolibasili gibi organizmaların, nitrat ve nitrit gibi insan sağlığına zararlı elementlerinin çıkmasının, Büyükşehir Belediyesi ve HATSU için utanç verici olduğunu dile getiren Kimyeci, "Büyükşehir Belediyesi bu utancı suya zam yapmak için kullanıyor. İçme suyuna kanalizasyon karıştığını ve mutlaka yatırım yapılması gerektiğini, bu yatırımların bedelini de ancak suya zam yaparak karşılayacaklarını belirtiyorlar. Bu Büyükşehir Belediyesi'nin şimdiden iflas ettiğinin göstergesidir" dedi. Sudaki kirliliğin, HATSU'nun su depolarının temizliğini düzenli yapmamasından ve bunu ihmal etmesinden kaynaklandığını vurgulayan Kimyeci şöyle devam etti: Birçok yerde içme suyu depolarının koruma altına alınmadığını biliyoruz. Her türlü etkilerden arındırılıp temiz hale getirilmesi, belirli periyotlarla bakım, onarım, temizlik ve düzenli bir şekilde klorlama yapılması gerekir ama yapmamışlar. Bu yüzden içme suları mikroplu. Sonuçta su şebekelerindeki konuyu bahane ederek suya zam yapmak istiyorlar.

ZAMMA GEREKÇE OLAMAZ

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, "Lağım sularının içme suyuna karışması bir sonuçtur. Buna önlem olarak yapılması gereken birçok hizmeti yapamamışlardır. Biz Hatay Büyükşehir Belediyesi meclis üyeleri olarak HATSU'nun olan 2'inci olağanüstü toplantısında yapmaları gereken şeyleri ifade edeceğiz. İçme suyuna lağım suyunun karışması su zammına bir gerekçe olamaz. Bunu kendilerine anlatacağız" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hatay için utanç verici
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN