Amatörün kaderi

Giriş Tarihi: 11.3.2015
Amatörün kaderi

'nın amatör kulüplerinden Çukurova Gençlerbirliği'nin hali içler acısı. Binaları yıkılan 12 yıllık kulübün oyuncuları, kahvehanede soyunup giyiniyor, çamurlu sahada idman yapıyor

'da Fatih Mahallesi'nden geçecek yol için Büyükşehir Belediyesi tarafından kamulaştırma çalışması başlayınca kirada oturdukları binaları yıkılan Çukurova Gençlerbirliği Spor Kulübü 220 futbolcusuyla ortada kaldı. Kıyıboyu Caddesi'nde boş bir araziye yerleştirilen konteynıra taşındıklarını söyleyen Kulüp Başkanı Murat Kocaman, "Zor ayakta duruyorduk, bu son darbe bizi tamamen bitirdi. İşte Türkiye'de amatörün kaderi bu. Yüzlerce çocuk futbola gönül vermiş ama bizim sunduğumuz imkana bakın. Kahvehanede soyunuyorlar, çamurda oynuyorlar" dedi.

PARASIZLIK BÜYÜK DERT
Çukurova Gençlerbirliği'nin aynı zamanda antrenörlüğünü de yapan Başkan Murat Kocaman, amatör liglerde 9 kategoride mücadele ettiklerini, U19 ve U17 takımlarında ise Play-Off'a kaldıklarını söyledi. Sadece kendi imkanları ile kulübü ayakta tutmaya çalıştığını söyleyen Murat Kocaman, "2 yıldır Fatih Mahallesi'nde bir binada kirada kalıyorduk. Buradan yol geçince Büyükşehir binamızı kamulaştırıp yıktı. Kiracı olduğumuz için bize yer gösterilmedi. Ortada kaldık. Paramız olmadığı için yeni bir yer bulamadık. Aracımızı satarak bin konteynır aldık ve içine yerleştik" diye konuştu.

"ELİMDEN BİR ŞEY GELMİYOR"
Kulübün kurulduğu günden beri hiç rahat yüzü görmediklerini söyleyen Murat Kocaman, "Türkiye'de amatörün kaderi bu. Türk sporuna gönül veren bir insan olarak kişisel çabalarımla mahallemizdeki çoğu dar gelirli olan ailelerin çocuklarına spor yapma imkanı sağlıyorum. Çaldığım kapıların hiçbirinden yeterli destek gelmiyor. Kendi yağımızla kavrulmaya çalışıyoruz ama olmuyor. Gücüm kalmadı artık. Çocukların çamur içinde antrenman yapmasına, kahvehanelerde soyunup giyinmesine içim parçalanıyor ama elimden bir şey geliyor" şeklinde konuştu.

KAHVEHANEYE MAHKUMLAR

Toplam 10 metrekarelik konteynırda kulübü yaşatmaya çalıştığını vurgulayan Murat Kocaman, en büyük desteği eşi Yüksel Kocaman, kardeşi Fuat Kocaman ve arkadaşı Hüseyin Tandoğan'dan aldığını söyledi. Malzeme konusunda da büyük sıkıntı çektiklerini belirten Başkan Kocaman, "Saha konusunda Seyhan Belediyesi'nin kapısını onlarca kez çaldık ama bir çözüm olmadı. Bu çocukları kurtarın bu azaptan. Gençleri kahve köşelerinden kurtarmak için spora teşvik ediyoruz ama çaresizlikten onları kahvehanede soyundurup, çamurda spor yaptırıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Amatörün kaderi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN