Cemaat okulunda ruhsatsız eğitim

Giriş Tarihi: 12.3.2015
Cemaat okulunda ruhsatsız eğitim

Hazine'ye ait 155 dönümü aşkın alan cemaate peşkeş çekildi. Burç Okulları'na ruhsatı ise, kanunlara aykırı bir biçimde Azim Öztürk döneminde Seyhan Belediyesi verdi

Adana'nın merkez Seyhan ilçesine bağlı Sarıhuğlar mevkiinde imarda devlet okul alanı olarak işlenen toplam 155 bin 923 metrekarelik 2 ayrı parsel Gülen Örgütü'ne yakınlığıyla bilinen Burç Okulları ve İpek Kültür ve Eğitim Vakfı'na verildi. İmar planında eğitim tesisleri alanı olarak belirlenen 62 dönümlük 11393 ada, 1 numaralı parselde Burç Okulları 'Özel Eğitim Tesisleri' yapmaya karar verdi. Binaların yükselmesi için gerekli ruhsatların ise dönemin Seyhan Belediye Başkanı Azim Öztürk tarafından kanun hükümleri bypass edilerek verildiği ortaya çıktı.

ADRESE TESLİM İHALE

Adana Defterdarlığı Milli Emlak Dairesi Başkanlığı 2011 yılında Sarıhuğlar Mahallesi, 11393 ada, 1 numaralı 62 bin 881,75 metrekarelik parselinin intifa (yararlanma) hakkını satışa çıkardı. Oysa İmar Kanunu'nda arazi ve arsa düzenlemesinde düzenlemeye giren tüm parsellerden yüzde 35 DOP (Düzenleme Ortaklık Payı) kesintisi sonucunda oluşturulan parsel, amacı dışında kullanılmayacağının belirtilmesine karşın, iddiaya göre adrese teslim yapılan ihaleyle söz konusu alanın irtifak hakkı 49 yıllığına Gülen Örgütü'ne yakınlığı ile bilinen Burç Okulları'na tahsis edildi.

YASALAR HİÇE SAYILDI

Söz konusu bölge için Adana 1'inci İdare Mahkemesi'nin 2011 yılında aldığı imar uygulaması iptali kararına rağmen dönemin Seyhan Belediye Başkanı Azim Öztürk, cemaate yakınlığı ile bilinen Burç Okulları'nın ruhsat talebini kanunları hiçe sayarak karşıladı. Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinin 59. maddesinin 7. fıkrasında, "Yürürlükte olan bir imar planı bulunmayan veya mülkiyeti sorunlu olan alanlarda ruhsat düzenlenemez" denilmesine karşın, Azim Öztürk'ün, ilki 28.02.2012 tarihinde olmak üzere parça parça yapılan binalar için toplam 5 kez ruhsat verdiği anlaşıldı.

GÖZ YUMULDU

Dönemin Belediye Başkanı Azim Öztürk'ün kanunlara aykırı yaptığı ruhsat operasyonunun dışında imarda 'devlet okulu' olarak ayrılan yere özel eğitim tesisi yapılmasına da göz yumduğu anlaşıldı. Ayrıca, Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği'nin 13/3-f maddesinde açıkça belirtilmesine karşın Milli Eğitim Bakanlığı taşra teşkilatından uygun görüş alınmadan Burç Okulları'nın inşaatına başlandığı, söz konusu parsele ilişkin gerekli imar değişikliği yapılmayarak yasa ve yönetmeliklerin defalarca ihlal edildiği ortaya çıktı.

YASA NE DİYOR?

Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinin 13/3-f maddesinde; eğitim alanı: "Okul öncesi, ilk ve orta öğretim ile yükseköğretime hizmet vermek üzere kamuya veya gerçek veya tüzel kişilere ait; eğitim kampüsü, genel, mesleki ve teknik eğitim fonksiyonlarına ilişkin okul ve okula hizmet veren yurt, yemekhane ve spor salonu gibi tesisler için uygulama imar planında özel veya kamu tesisi alanı olduğu belirtilmek suretiyle ayrılan alanlardır. Özel eğitim tesisi yapılacak alanlar belirlenmeden Milli Eğitim Bakanlığı'nın taşra teşkilatının uygun görüşü alınır." İmar Kanunu'nun 18. maddesinin 3'üncü fıkrasında DOP paylarının hangi amaçlarla kullanılacağı şöyle açıklanıyor; "Düzenleme ortaklık payları, düzenlemeye tâbi tutulan yerlerin ihtiyacı olan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilk ve ortaöğretim kurumları, yol, meydan, park, otopark, çocuk bahçesi, yeşil saha, ibadet yeri ve karakol gibi umumî hizmetlerden ve bu hizmetlerle ilgili tesislerden başka maksatlarla kullanılamaz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cemaat okulunda ruhsatsız eğitim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN