Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kaldırım doluyor afişler kirletiyor

Giriş Tarihi: 15.3.2015
Kaldırım doluyor afişler kirletiyor

Adana Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri görevini yerine getirmeyince, kentin kaldırımları otoparka döndü. İlan yapıştırılması yasak olan yerler afişlerle donatıldı

Adana Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı, tüm mesaisini seyyar satıcılarla mücadeleye ayırınca kaldırım işgallerini ve görüntü kirliliğine neden olan reklam afişlerini göremez oldu. Seyyar satıcı sorununu çözüme kavuşturmak için İnönü Parkı'nın işgaline izin veren Büyükşehir Belediyesi, kaldırımların araçlar tarafından işgal edilerek adeta otoparka dönüşmesine sesini çıkartmıyor. İşin ilginç yanı araç işgalinin en fazla yaşandığı yerlerden biri de Büyükşehir Belediyesinin önü.

YAYA YOLU MU OTOPARK MI?

Karayolları Trafik Kanunu'nda kaldırımların "yalnız yayaların kullanımına ayrılmış olan kısım" olarak tanımlanmasına karşın Adana'daki bu görüntü kanundaki tanımı yalanlar cinsten. Sorunu çözmesi gereken Büyükşehir Zabıtası'nın aylardır seyyar satıcı kovalamaktan başka iş yapmadığını iddia eden Adanalılar, "Aksi olsa yayaların kullanımında olması gereken kaldırımlar araçların işgalinden kurtulmuş olur. Zabıta teşkilatı her türlü araç gereçle donatılmış ama iş yapan yok" diyor.

ÜÇ MAYMUNU OYNUYOR
Adana'daki sorun sadece kaldırım işgalleri ile bitmiyor. Görme engelliler için kaldırımlarda yapılan hissedilebilir yüzeyler yanlış park eden araçlarla engellenmiş durumda. Görme engelliler hissedilir yüzeyi takip ederek gideceği yere ulaşmaya kalkışsa, mutlaka bir araca çarpacak halde. Çevre kirliliğine neden olan afişlerin önüne geçmek ise mümkün olamıyor. Özellikle ilan yapıştırılması yasak olan yerlerde afişlerin biri iniyor, diğeri yapıştırılıyor. Zabıta üç maymunu oynuyor.

TEŞKİLATA ÇEKİ DÜZEN
Kaldırımlara ilan yapıştırılması yasak olmasına rağmen, Adana'da Büyükşehir zabıtasının ihmalini fırsat bilenler, düzenli olarak kaldırımlara el ilanı ve afiş yapıştırıyor. Birçok firma kaldırımları izinsiz kullanırken, çoğu el ilanının hiçbir denetimden geçmeden dağıtıldığı gözlerden kaçmıyor. Adana'ya yakışmayan bu görüntülerin ne zaman biteceğini merakla bekleyenler, "Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün bir an önce zabıta teşkilatına çeki düzen vermesini ümit ediyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaldırım doluyor afişler kirletiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN