45 yıllık ağaçlar krize yenik düştü

Giriş Tarihi: 17.3.2015
45 yıllık ağaçlar krize yenik düştü

Adanalı narenciye üreticisi Turgay Anlı, Rusya krizi yüzünden ürününü elinden çıkaramayınca, 15 dönüm arazi üzerindeki 45 yıllık bin ağacı kesti. Anlı, "28 dönümü daha keseceğim" dedi

Ekonomik kriz yaşayan Rusya'nın başta Türkiye olmak üzere dışarıdan gıda ithalatını azaltması, en çok Adana tarımını vurdu. Adana'nın narenciye ürünlerinin en büyük alıcısı durumundaki Rusya'ya ihracatın durma noktasına gelmesiyle, çiftçiler ağaçlarını kesmeye başladı. Hadırlı Mahallesi'nde narenciye üreten Turgay Anlı da 15 dönüm arazi üzerinde bulunan ve her biri 45 yaşında olan bin ağacını kesti.

DIŞ VE İÇ PAZAR BİTİRDİ

Rusya pazarındaki sıkıntının büyüklüğüne dikkat çeken Turgay Anlı 28 dönüm üzerinde iki bin ağacını daha keseceğini belirtti. Anlı, öte yandan iç piyasada da marketlerin, kendilerinden kilosunu 45 kuruşa aldıkları portakal ve mandalinayı raflarda 3 lira ve üzerinde satmasının da üreticiye büyük darbe vurduğunu söyledi.

YILLIK 70 TON ÜRÜN

43 dönümlük arazinden yıllık ortalama 70 ton ürün elde ettiklerini ifade eden Anlı, "Son yıllarda yaşanan kriz, iç piyasadaki durgunluk ve marketlerin ürünü ucuza alıp pahalıya satması bizlere vurgun etkisi yaptı. Mallarımız dalında kurudu, depoda çürüdü. Rusya alırsa işler iyi gidiyor, almazsa dalında çürüyor. Ben de zararın neresinden dönersem kardır diyerek ağaçları kesmek zorunda kaldım" dedi.

NEKTARİNE DÖNÜŞ
Bu kararında gübre fiyatlarının yüksek olması, bakım ve sulama ile işçi maliyetinin giderleri karşılamamasının etkili olduğunu ifade eden Anlı, "Adı portakal, limon, mandalinayla anılan Çukurova çiftçisi artık çöktü diyebilirim" dedi. Turgay Anlı, kesilen ağaçların yerine nektarin fideleri dikeceğini ve ancak beş yıl sonra ağaçlardan verim almaya başlayacağını da ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
45 yıllık ağaçlar krize yenik düştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN