Anamur'da domuz gribine üç kurban

Anamur'da son 2 günde avukat Hüsnü Uysal ile Yaşar Küçükalıç ve Esma Demir'in H1N1 virüsü (domuz gribi) yüzünden yaşamını yitirdiği bildirildi

Anamur'da domuz gribine üç kurban
Mersin'in Anamur ilçesinde son iki günde 3 kişinin arka arkaya ölümü, domuz gribi paniğine neden oldu. Genç avukat Hüsnü Uysal ile Yaşar Küçükalıç isimli iki kişinin ölümünün H1N1 virüsü yüzünden olduğunu doğrulayan İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Aytekin Kemik, "Türkiye'de H1N1 gibi 8-10 tane grip suçlusu var. Domuz gribi olarak bilinen H1N1 vakalarını artık ölümcül virüs olarak kabul etmiyoruz. Bu Türkiye'de de, dünyada da normal grip vakası sayılıyor" dedi.

HASTANEYE SEVK EDİLDİ
İlk domuz gribi şüphesi, 31 yaşındaki avukat Hüsnü Uysal'ın hayatını kaybetmesiyle ortaya çıktı. Uysal'ın vücudundan alınan örneklerde H1N1 virüsüne rastlandı. Uysal'ın cenazesinin toprağa verildiği gün 33 yaşındaki 1 çocuk babası Yaşar Küçükalıç da hayatını kaybetti. Grip şikayetiyle doktora giden ve Mersin Devlet Hastanesi'ne sevk edilen Küçükalıç, enfeksiyon bölümünde tedavisi sürerken hayatını kaybetti. Küçükalıç'ta da aynı virüse rastlandı.

ÖPÜŞMEYİN, TOKALAŞMAYIN
İki hastanın arka arkaya hayatını kaybetmesi üzerine ilçede panik havası esmeye başladı. Bu sırada çocukları tarafından şiddetli gribe yakalandığı için Anamur Devlet Hastanesi'ne götürülen 56 yaşındaki üç çocuk annesi Esma Demir'in Mersin'de yaşamını yitirmesi paniği daha da artırdı. Anamur'da toprağa verilen Esma Demir'in çocuklarını 'domuz gribi' korkusu sardı. Bu arada ilçede halkın toplu olarak gittiği devlet daireleri, okullar, hastane ve belediye birimleri dezenfekte ediliyor. İlçede aynı zamanda "öpüşme, tokalaşma" adında bir kampanya başlatıldı. Domuz gribi vakalarının, Türkiye'de 8-10 tane grip suçlusu arasında sayıldığını belirten Mersin İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Aytekin Kemik, "H1N1 virüsünü (domuz gribi) ölümcül bir virüs olarak kabul etmiyoruz artık. Türkiye'de de dünyada da normal grip vakası sayılıyor. Özel bir tedbir almıyoruz. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) de öyle kabul ediyor. Ancak grip vakalarında dikkat edilmesi gereken hususlar var. Grip artık daha ciddiye alınmalı" dedi.

HİJYENE ÇOK DİKKAT EDİN

Grip salgınına karşı alınacak önlemleri sıralayan Dr. Kemik şunları söyledi: Öncelikle hijyene çok dikkat edilecek. En önemli konu hijyen. Gerekirse eller 10 defa sabunla yıkanmalı. Temiz ortamda temiz ellerle yaşamak gerekiyor. İkinci olarak bol sıvı tüketilmeli. Mevsimin sebze ve meyveleri tüketilmeli. Üçüncü olarak istirahat edilmeli. Vaka 3-4 günden uzun sürüyorsa doktora gidilmeli. İyileştikten 1 hafta sonra tekrarlarsa mutlaka doktora görünmeli.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anamur'da domuz gribine üç kurban
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN